S migrantami, ktorých pápež nezobral do Talianska

Ako žijú migranti na Cypre, na čo a na koho sa sťažujú a prečo žiadajú o azyl?
Keď navštívil pápež František v decembri Cyprus, dal pri tejto príležitosti zorganizovať presídlenie 50 migrantov do Talianska. Boli medzi nimi aj dvaja Kamerunčania, ktorí urobili hlúpu chybu, že podali svoju žiadosť o azyl mierovým silám OSN, a odvtedy trčali v krajine nikoho – v nárazníkovej zóne, ale aj ľudia z už oficiálne zrušeného (reálne však preplneného) deportačného tábora, ktorých vzali priamo z tábora do lietadla. Napadlo mi, že sa porozprávam s tými, ktorých pápež so sebou nevzal.
Zistil som, že Cyprus sa za päť rokov zreteľne zmenil. Tureckom okupovaný severný Cyprus bol vďaka masám platiacich afrických študentov už dlho najafrickejším regiónom v Európe, ale teraz sú mladí muži ázijského a afrického pôvodu aj na gréckom juhu súčasťou pouličnej scény. Turecko je podobne ako Bielorusko podozrivé z podpory migrácie s cieľom destabilizovať EÚ. Ak to prepočítame na počet obyvateľov, je momentálne tento rozdelený ostrovný štát štátom EÚ, ktorý trpí najväčším prílevom migrantov. František myslel svoj malý resettlement ako signál solidarity s Cyprom.
V slnečné ráno som stál pred ruinami nárazníkovej zóny s ostnatým drôtom v Nikózii. Do nich bola vsadená trojdielna kamenná budova: v strede malý, v interiéri dosť tmavý katolícky kostol Svätého kríža; vpravo nunciatúra so záhradou a BMW; vľavo malá kancelária katolíckej Caritas Cyprus, ktorá poskytuje poradenstvo približne desiatim tisícom registrovaných migrantov. Tú tichú scénu narušili svojím prechodom dvaja muži, jeden výrazne germánsky vojak OSN a nunciov záhradník.
Prišiel som v pracovný, ale nestránkový deň, niektorí migranti beztak vyhľadali charitu maličkej katolíckej menšiny. Kamerunskej matke samoživiteľke, ktorá je na Cypre od roku 2018, bol už dávno udelený azyl, práve si s dcérenkou vyzdvihla formulár žiadosti o obnovenie svojich dokladov. Chce sa sťahovať do západnej Európy, iba pandémia to oddialila. Opýtal som sa jej – ako neskôr všetkých ostatných – na jej dôvody, prečo potrebuje azyl. Neochotne odpovedala, že ide o „zmes politických a náboženských dôvodov“ a vytratila sa.
(viac…)