13. februára, 07:05

Pápež: Kultúra blahobytu chcela odstrániť smrť, no pandémia ju v okázalej forme opäť dostala do pozornosti

Pápež: Kultúra blahobytu chcela odstrániť smrť, no pandémia ju v okázalej forme opäť dostala do pozornosti

Tento týždeň sa svetu i cirkvi prihovorili aktuálny aj emeritný pápež. František vystúpil v talianskej televízii a na generálnej audiencii povedal, že „život je právo“ a nie smrť. Benedikt XVI. súcití s obeťami sexuálneho zneužívania a zamyslel sa nad tým, čo veriaci opakujú na každej omši, keď vyjadrujú „moju preveľkú vinu“.

Pápež František na generálnej audiencii zopakoval slová svojho predchodcu Benedikta XVI. o tom, že je „pred temnou bránou smrti“. Jorge Bergoglio ocenil, s akou jasnosťou sa Joseph Ratzinger vyjadril vo svojich temer 95 rokoch, a dal tým veriacim „dobrú radu“. Kultúra blahobytu chcela odstrániť smrť, no pandémia ju v okázalej forme opäť dostala do pozornosti, vysvetlil argentínsky pápež:

„Bolo to hrozné: smrť bola všade a mnohí bratia a mnohé sestry stratili blízkych bez toho, aby im mohli byť nablízku, a to ešte viac zhoršilo prijatie a spracovanie smrti. Zdravotná sestra mi hovorila, ako zomierajúca stará mama na covid povedala: ,Chcela by som pozdraviť mojich blízkych, skôr než odídem´. A odvážna zdravotná sestra vzala telefón a spojila ju s nimi. (Aká) nežnosť tej rozlúčky. Napriek tomu sa všetkými prostriedkami snažíme zavrhnúť myšlienku našej pominuteľnosti a sme v ilúzii, že tým odstránime silu smrti a zaženieme strach. Ale kresťanská viera nie je spôsob, ako zahnať strach zo smrti, skôr nám pomáha postaviť sa jej. Skôr či neskôr všetci prejdeme touto bránou.“

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.