11. februára, 12:55

Kuriak z OĽaNO, ktorý hlasoval proti obrannej zmluve: Zatriasla dôverou voličov. Za napätie na Ukrajine môžu skôr USA

Kuriak z OĽaNO, ktorý hlasoval proti obrannej zmluve: Zatriasla dôverou voličov. Za napätie na Ukrajine môžu skôr USAMilan Kuriak. Foto: Matúš Zajac

Pri hlasovaní proti obrannej zmluve s USA u mňa zavážila skutočnosť, že slovenskí občania ju odmietali, a to v dosť veľkej prevahe. Téma zatriasla dôverou voličov, pričom môžeme očakávať ich odliv od koalície. Nevidím zmysel v tom, aby sme obrannou dohodou v rámci NATO dávali Američanom nejakú nadstavbu. Najmä keď vieme, že Američania nie vždy dodržiavali dohody, hovorí poslanec Milan Kuriak z OĽaNO.

Boli ste z klubu OĽaNO jediný konzervatívny kresťanský poslanec, ktorý hlasoval proti obrannej dohode. Pôvodne sa však hovorilo, že viacerí kresťanskí konzervatívci z klubu dohodu nepodporia. Prekvapilo vás, že ste v tomto zostali v zásade osamotený?

Prekvapilo ma, že som bol jediný. Aj keď aj o kolegyni Romane Tabák sa dá povedať, že je konzervatívna.

Hlasovala proti Záborskej novele o pomoci tehotným ženám.

To je pravda, svojím spôsobom sa však snaží veriť v Boha a hľadá sa. Boli sme dvaja, tak aby som na ňu nezabudlo. Po rozhovoroch pred hlasovaním som rátal s tým, že budeme aspoň štyria. Bolo to veľmi ťažké hlasovanie. Na každom kolegovi som videl, že vnútorne zápasí. Aj ja som zápasil s tým, ako hlasovať, hoci som bol od začiatku naklonený tomu, že budem hlasovať proti. Približne mesiac som hľadal argumenty, ktoré by ma presvedčili podporiť túto dohodu. Je to pre mňa aj hodnotová otázka. Neľutujem, ako som hlasoval, hoci to bolo ťažké rozhodnutie.

Čo u vás najviac zavážilo?

Nie som politik, ktorý by sa snažil vytĺkať politické body – to je u mňa na poslednom mieste. Pri tomto hlasovaní zavážila skutočnosť, že slovenskí občania to odmietali v dosť veľkej prevahe. Aj pri mojej komunikácii so starostami, podnikateľmi a rôznymi ľuďmi mi žiaden z nich nepovedal, že obrannú dohodu podporuje. Hovoril som aj s primátormi Zvolena a Sliača. Nie sú to ľudia, ktorých stretnete trebárs v krčme, sú to vzdelaní ľudia, ktorí úspešne vedú svoje obce, zastupujú široké spektrum občanov a tí ich majú radi. Keby sa aspoň jeden vyjadril v prospech dohody, ale to sa nestalo. Bolo to ťažké obdobie, ale aj druhýkrát by som hlasoval proti.

Väčšina Slovákov si podľa prieskumov prijatie tej zmluvy nepriala a ešte väčšia časť nechce americké jednotky na našom území. Minister obrany Jaroslav Naď po prijatí dohody povedal: „Boli sme na križovatke, či sa vydáme cestou demokracie, slobody a garantovania ľudských práv, alebo cestou diktatúry a tyranie.“ Vydali sme sa cestou demokracie, keď si väčšina ľudí uzavretie zmluvy s USA nepraje?

(povzdych) Jaroslava Naďa som poznal ešte predtým, ako sa stal ministrom. Vážim si ho, ale s týmto vyjadrením sa nestotožňujem.

Akému tlaku ste čelili v klube, aby ste zahlasovali za prijatie zmluvy?

Boli výmeny názorov, ale tie sú pri všetkých dôležitých hlasovaniach a pokladám to za správne. Venovali sme tomu veľa hodín a vyrozprávali sme sa k tejto téme občas až nad rámec. Bolo to ťažké obdobie. Nehovorím, že sa udialo bez tlakov, ale všetko bolo v rámci dôležitej témy. Som typ človeka a politika, ktorý si radšej veci vyrozpráva či vykričí – občas aj tvrdšie.

Takže sa kričalo.

Zvyšoval sa hlas, ale ja to schvaľujem. Veľké veci sa nezrodia bez komunikácie. Dôležité je, aby sa človek správne rozhodol. Mal som veľa stretnutí a rozhovorov, ale nemôžem povedať, že by som mal po hlasovaní dôvod na niekoho sa hnevať. Práveže sa mi páčilo, že keď som jasne vyjadril svoj postoj a to, že nedokážem hlasovať inak než proti, nikto na mňa vo finále nevytváral tlak, hoci bol veľký záujem na tom, aby sa dohoda schválila. Keď predseda klubu pochopil, že je to pre mňa hodnotová otázka, nevyvíjal na mňa tlak a nepresviedčal ma. Bolo to tvrdé, ale patrí to k politike.

Povedať, že tí, ktorí boli proti zmluve, smerovali Slovensko na cestu diktatúry a tyranie, uráža väčšinu voličov. Neobávate sa, že sa koalícia ako celok stáva vládou menšiny a odháňa od seba konzervatívnych voličov, a nielen tých, k iným politickým subjektom?

Táto téma zatriasla aj dôverou voličov. Predpokladám, že odliv voličov je možný. Keď som bol v procese hľadania argumentov, komunikoval som osobne aj telefonicky s rôznymi ľuďmi a vnímal som, že aj medzi voličmi OĽaNO je signifikantná skupina ľudí, ktorí majú rovnaký názor ako ja. Po hlasovaní som pochopil, že ani v politickej línii som neurobil nič zlé, lebo približne 20 percent voličov OĽaNO zdieľa môj názor. Rozhodol som sa teda v zhode s nimi. Na druhej strane nám to určite nejakých voličov aj pridá. Ide tu o životy ľudí, ktorí žijú v blízkosti letísk, ktoré bude americká armáda využívať. Nechcem, nedajbože, privolávať, čo by sa mohlo stať v prípade konfliktu.

Obávate sa, že by sa letiská mohli stať potenciálnym terčom útoku v prípade konfliktu USA a Ruska?

Je to reálne. Podpisom tejto dohody sa zvýšila šanca, že budeme väčším terčom, hoci niekto tvrdí opak.

Čo vám ešte na zmluve prekáža?

Je toho viac. O veľa bodoch v zmluve nebude rozhodovať parlament, ale stačí rozhodnutie ministerstva obrany alebo bezpečnostnej rady. Obávam sa, pretože nevieme, aký minister bude v budúcnosti na poste a ako bude rozmýšľať. Pre druhú stranu bude jednouché využiť maximum z tejto dohody pre svoje záujmy a nie pre záujmy občanov Slovenska.

Obhajcovia dohody argumentujú, že je to štandardná zmluva, ktorú so Spojenými štátmi uzavrela väčšina štátov NATO.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.