11. februára, 08:56

Dokedy môže ísť vláda proti väčšine?

Dokedy môže ísť vláda proti väčšine?Eduard Heger. Foto: FB/Eduard Heger

Vláda schvaľuje témy, ktoré idú proti názorom väčšiny obyvateľov. A témy, ktorými by si väčšinu mohla získať, potápa. V demokracii to znamená problém, vážny problém. Hovorí sa mu legitimita.

Tento týždeň vyvrcholil jeden trend, ktorý zásadne ohrozuje súčasnú vládu. Koalícia schválila vojenskú zmluvu s USA, v parlamente k nej zrušili debatu (keďže si nevedeli urobiť v sále poriadok), po hlasovaní si ešte zatlieskali a prezidentka ju bleskovo podpísala.

Minister Naď sa azda ako jediný cítil byť víťazom, unášal sa na stupídnom pátose, ale každý, kto o politike trochu rozmýšľa, cíti problém.

Heger už vystupoval miernejšie, ľudí sa snažil aj po hlasovaní presvedčiť (!), Kollár sa pri hlasovaní zdržal a Matovič sa v týchto dňoch neukázal vôbec. Táto zmluva ide totiž výrazne proti názoru väčšiny Slovákov: 54 percent si neželá túto zmluvu a 64 percentám prekáža možná prítomnosť amerických vojakov u nás, čomu táto zmluva vytvára právny základ.

Vláda teda ide proti väčšine, presnejšie veľkej väčšine slovenskej spoločnosti. Inými slovami, bezpečnostná zmluva, ktorú vláda s prezidentkou presadili, tak tlačí na pílu, že oslabuje aj našu lojalitu voči NATO. Podpora NATO v tomto čase dosahuje len 41 percent (len 12 percent ľudí dnes úplne dôveruje NATO). Presne to bol hlavný argument proti nej, prinesie viac škody ako úžitku. Tlak na jej schválenie pritom nemohol byť neznesiteľný, keďže aj SNS s Mostom a Smerom mu dokázali odolať. Kaliňák mal pritom vždy rád Američanov a zbrane a Bugár bol rozhodne atlantickejší ako Matovič.

Téma navyše neskončila. Ľudí v okolí letísk to desí, plánujú ďalšie sťažnosti a miestne referendum, Fico chce na čele celej opozície iniciovať referendum celoštátne, vládni politici tak budú čeliť tlaku zhora aj zdola. Ibuprofen by mali mať stále pri sebe.

Tento týždeň tým podčiarkli širšiu otázku: Dokedy môže vláda tlačiť témy, ktoré idú proti väčšine?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.