11. februára, 06:45

Expert Akadémie vied ČR: Respirátory pri omikrone nemajú zmysel. To, ako ich nosíme, je nezdravé

Expert Akadémie vied ČR: Respirátory pri omikrone nemajú zmysel. To, ako ich nosíme, je nezdravéEvžen Bouřa. Foto: Facebook

Odborník Akadémie vied ČR Evžen Bouřa tvrdí, že nosenie respirátorov v časoch omikronu nemá zmysel. Škodiť podľa neho síce nemôžu, no musia sa nosiť správne, čo sa však nedeje. Nevidí už význam súčasných opatrení ani dôvod na spomaľovanie pandemickej vlny, ktorá pre nemocnice nepredstavuje väčšie riziko. Na Slovensku sa musia od 19. januára respirátory nosiť v určitých situáciách už aj vonku.

V pandemickom období, v ktorom prevláda koronavírusová mutácia omikron, už respirátory príliš zmysel nedávajú. Uviedol to český molekulárny biológ Evžen Bouřa. Odborník sa pri svojom tvrdení opiera o vysokú nákazlivosť tohto variantu, keď môže už malé množstvo vírusu spôsobiť infekciu.

Expert pripúšťa, že istý efekt majú, ale ak by sme vraj chceli nákazu úplne zastaviť, museli by sme si respirátory meniť každú pol hodinu a nosiť absolútne priliehavo, čo sa u mužov napríklad vylučuje s tým, aby mali fúzy či bradu.

„Pokiaľ chceme túto vlnu iba máličko spomaliť, tak ich stačí nosiť len tak ledabolo, ako ich nosíme, ale zároveň podľa mňa nemá úplne zmysel túto vlnu spomaľovať, pretože vidíme, že nám nemocnice nepreplní,“ povedal Bouřa pre český spravodajský web Aktuálně.cz.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.