13. februára, 07:04

V Prešove som zažil skúšku viery, vraví kňaz zodpovedný za byzantský obrad s pápežom Františkom

V Prešove som zažil skúšku viery, vraví kňaz zodpovedný za byzantský obrad s pápežom FrantiškomKňaz Marek Durlák, hlavný ceremoniár pápežovej liturgie byzantského obradu v Prešove. Foto: Bohumil Petrík

V Prešove sa ma najviac dotkla atmosféra veľkého pokoja a ducha modlitby, ktoré sa dali priam nahmatať. Pápežova návšteva na Slovensku bola celkovo nadštandard. Hovorí to v rozhovore pre Štandard kňaz Marek Durlák, ktorý mal na starosti pápežovu liturgiu byzantského obradu v Prešove.

Gréckokatolícky kňaz Marek Durlák bol hlavný ceremoniár pre pápežovu liturgiu v Prešove počas apoštolskej cesty na Slovensko v septembri 2021. Pracuje vo vatikánskej Kongregácii pre východné cirkvi, kde podľa vlastných slov vedie „život vatikánskeho úradníka“. Je hrdý Rusín, Spišiak a gréckokatolík. Študoval v Ríme na patristickom inštitúte Augustiniánum a na Pápežskom východnom Inštitúte. Je odborník na patrológiu, patristiku a je mu blízka kresťanská antika a starokresťanská literatúra.

V sobotu bol hlavný celebrant omše v Pápežskom slovenskom kolégiu svätých Cyrila a Metoda pri príležitosti sviatku sv. Cyrila.

Ako hodnotíte návštevu pápeža Františka na Slovensku? A čo hovorili kolegovia a známi v Ríme?

Za posledných viac ako tridsať rokov to bola štvrtá návšteva pápeža na Slovensku. Na takú malú krajinu ako je Slovensko a na také malé časové rozpätie môžeme naozaj hovoriť o nadštandarde. Možno aj preto bolo možné stretnúť sa s obavami, či zo strany veriacich bude zápal a nadšenie pre túto návštevu, a ak k tomu pripojíme ešte súčasnú pandemickú situáciu u nás i vo svete, obavy mohli byť celkom na mieste.

Návšteva pápeža na Slovensku však ukázala, že Slováci si Svätého Otca vážia a že ho vo svojej krajine radi privítajú. Na všetkých miestach, kam zavítal, bola pekná účasť veriacich, možno aj neveriacich, a takisto bolo všetko zorganizované na dôstojnej úrovni, a to napriek veľmi krátkemu časovému úseku. Myslím si, že Slováci sa nedali zahanbiť, a tak túto návštevu vnímali aj v zahraničí. Po svojom návrate do Ríma som sa stretol iba so samými pozitívnymi ohlasmi. Teraz sa treba vrátiť nielen ku krásnym spomienkam, ktoré v nás ostali, ale najmä k obsahu príhovorov, ktoré tu z úst Petrovho nástupcu odzneli.

Pripravovali ste ako hlavný ceremoniár liturgickú stránku slávenia v byzantskom obrade v Prešove. Čo si to všetko vyžadovalo?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.