11. februára, 06:44

Hry v krajine, kde zajtra už znamená včera

Hry v krajine, kde zajtra už znamená včeraChladiace veže v Šou-kangu, Peking. Foto. Twitter.com

Zimná olympiáda v Číne nie je tou globálnou udalosťou, ktorou sa podľa plánov organizátorov asi mala stať – z mnohých dôvodov. Časový posun práve nepraje sledovaniu prenosov, turnaj v ľadovom hokeji nie je kvôli neúčasti hráčov NHL veľmi atraktívny. A predovšetkým je svetové publikum po dvoch rokoch pandémie dosť unavené, aby sa vybičovalo k záujmu o to, ako práve kto hrá v curlingu v atmosfére, ktorá ani v televízii nepôsobí veľmi olympijsky, teda radostne a družne.

Z miesta konania navyše prichádzajú znepokojujúce videá a správy. Veľmi výrečná je neochota niektorých účastníkov hier vyjadrovať sa k ich organizácii a atmosfére pred návratom domov. Mnoho čitateľov a používateľov sociálnych sietí sa pozeralo na snímky umelého svahu, na ktorom sa koná súťaž v disciplíne Big Air, postaveného v areáli opustenej oceliarne vedľa chladiacich veží. Tie pôsobili veľmi stiesňujúcim dojmom (Daily Mail ich so subtílnosťou sebe vlastnou popísal slovami „dystopian hellhole“), nielen preto, že zachytávajú nejakú temne grotesknú realitu.

Je v nich tiež možné vidieť nejakú obrazovú esenciu toho, čo prichádza. Pretože Čína je predsa „krajina, kde zajtra už znamená včera“. Krajina budúcnosti, o čom svedčí rýchly ekonomický rozvoj, ako aj systém dohľadu nad obyvateľstvom, využívajúci najmodernejšie technológie. Jej globálny vplyv prudko rastie a aj v krajinách, ktoré sú geograficky a politicky vzdialené, môžu ľudia z existenčných dôvodov zvažovať kritické slová na jej adresu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.