12. februára, 00:10

Spor o Ratzingera silnie. Debata o zneužívaní sa stupňuje v rôznych štátoch

Spor o Ratzingera silnie. Debata o zneužívaní sa stupňuje v rôznych štátochBusta Benedikta XVI. vo Vatikánskych záhradách. Foto: Bohumil Petrík/CNA

Prinášame najnovší prehľad diania v Ríme očami vatikanistov. Kauza emeritného pápeža Josepha Ratzingera má ďalšiu dohru. O zneužívaní v cirkvi sa diskutuje vo Francúzsku, Španielsku i v Argentíne, kde čaká na súd spolupracovník pápeža Františka. Pedofilného kňaza vraj kryl španielsky kardinál. Prehľad pripravuje Bohuš Petrík priamo z Ríma.

Štyria právnici a spolupracovníci emeritného pápeža Benedikta XVI. argumentujú proti všetkým obvineniam voči nemeckému prelátovi. Staronová obžaloba z údajného krytia sexuálneho zneužívania v jeho bývalej arcidiecéze v Bavorsku, ktoré naznačila nemecká právnická firma, je nepravdivá. Nová analýza však nepresvedčila všetkých vatikanistov.

„Od rána znova a znova skúmam nový list bývalého pápeža Benedikta. Mám pocit, že mi niečo uniká. Naozaj sa v ňom nenachádza jednoduché ‚prepáč‘? Namiesto toho tam je: „…bez ohľadu na to, aká veľká je dnes moja vina, Pán mi odpúšťa,“ čudoval sa z nedostatku Ratzingerovej reflexie americký vatikanista, ktorý pôsobil v Ríme.

„Benediktov list pôsobí nešikovne, pretože sa ospravedlňuje vo všeobecnosti, ale nie v konkrétnych prípadoch v Mníchove, kde silne popiera, že by urobil čokoľvek zlé. Hovorí o tom, čo sa naučil vo všeobecnosti, ale nie tu a konkrétne,“ písalo sa na sociálnych sieťach.

Ratzingerova odpoveď podľa niektorých obetí zneužívania „odzrkadľuje neustále odmietanie katolíckej hierarchie prijať zodpovednosť za znásilňovanie a sodomiu detí zo strany kňazov“, komentovali ďalší.

Ratzinger sa ospravedlnil a zanechal duchovný testament pre budúcnosť

Prehľad talianskej tlače naznačuje, že emeritný pápež sa ospravedlnil jasne. Veľavravné sú titulky sekulárnych médií: „Ratzinger žiada o odpustenie za zneužívanie v cirkvi v Bavorsku“ či „Ratzingerova mea culpa za pedofilných kňazov“. Výnimkou bol nadpis „Ratzinger ustupuje pedofilným kňazom“, čo pobúrilo niekoľkých vatikanistov v Tlačovom stredisku Svätej stolice. Čudovali sa, ako mohlo niečo také zavádzajúce vôbec vyjsť.

Ako to teda je, ospravedlnil či neospravedlnil sa nemecký arcibiskup, a mal vôbec za čo?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.