11. februára, 06:46

Obyvateľov hraničnej ukrajinskej obce možná vojna nestraší. Radšej by chceli poštu

Obyvateľov hraničnej ukrajinskej obce možná vojna nestraší. Radšej by chceli poštuAtrapa vojaka sa nachádza na dvore opusteného domu v dedine na frontovej línii v Luhanskej oblasti na východnej Ukrajiny. Ilustračné foto: TASR/AP

Na samotnom okraji Ukrajiny nepatrí vyhliadka na možný boj s Rusmi medzi najzásadnejšie problémy. Obyvatelia by radšej privítali uhlie na kúrenie, poštu alebo opravený školský autobus. Mnohí žili celý život na hranici s tým, že chodili hore-dole, ako sa im zachcelo.

Obec Blahoviščenka leží vo výbežku ukrajinskej Luhanskej oblasti do ruskej Rostovskej oblasti. Sídlo je z troch strán obklopené Ruskom, no približne stovku tunajších obyvateľov pramálo vzrušuje predstava možnej vojny s väčším susedom.

Ako informuje v reportáži americká rozhlasová stanica Radio Free Europe, ľudí viac trápi to, že sa opäť pokazil školský autobus. „Vojna? Tomu tu nikto neverí,“ uviedol občan Oleksandr Kopov, ktorý poukazuje na počiatok krízy.  

„Prečo neverím? V roku 2014, keď sa celý tento neporiadok na Ukrajine začal, bola cesta stále otvorená, hranica bola stále otvorená, chodili sme tam a späť bez žiadnych kontrolných stanovíšť,“ vysvetľuje Kopov.

Kde sa nachádza obec Blahovičšenka. Foto: reprofoto/Google.sk/maps

Nebude vojna

To sa podľa neho dialo aj napriek tomu, že ukrajinská armáda mala v obci vojakov, tanky i ďalšiu vojenskú vozbu. Dnes tu už ukrajinské jednotky nie sú, čo Kopov považuje za znak toho, že sa aspoň v tejto oblasti neschyľuje k boju.

„Ak by tu niečo skrývali, videli by sme to. Neukryjete techniku pred dedinčanmi,“ dodal 60-ročný muž. Podobne vidia pomery aj ďalší obyvatelia obce. „Nikto nás nepotrebuje. Nikoho nezaujímame. Ani v Kyjeve, ani v Rusku,“ posťažoval sa 43-ročný poľnohospodár Serhij Ivanovskij.

Jeho aj mnohých iných obyvateľov dostihla zatvorená hranica, na čo si mnohí stále ťažko zvykajú. Ešte pred rozpadom Sovietskeho zväzu ako keby neexistovalo rozdelenie tunajšej oblasti medzi ruskou a ukrajinskou stranou. To sa nezmenilo ani po osamostatnení oboch krajín od Sovietskeho zväzu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.