14. februára, 06:20

Rok nula sa v USA odkladá. Zatiaľ

Rok nula sa v USA odkladá. ZatiaľIlustračné foto: TASR/AP

Skúsme si z americkej politiky odmyslieť to, čomu sa hovorí „wokeness“, „kritická rasová teória“, „cancel culture“ a všetky podobné pojmy, ktorých primárnym, aj keď dnes už nie jediným semeniskom, sú univerzitné kampusy a sociálne siete. Všetko to, kde ide primárne o jazyk, vyjadrovanie, klasifikácie a nálepky. Pretože nielen rozprávaním je človek živý. Čo zo súčasného amerického radikalizmu zostane?

Napodiv je toho dosť, aj keď by sa to v lomoze spôsobenom nejakou novou bizarnou požiadavkou, ktorá prichádza každý týždeň, mohlo ľahko stratiť. Niektorí exponenti tejto vlny sa koniec koncov angažujú v politike v užšom zmysle toho slova. Sú členmi regulárnej politickej strany menom Demokratickí socialisti Ameriky a nechávajú sa v demokratických voľbách zvoliť do zákonodarných zborov. V politike nemôžete nadlho vystačiť s protestmi a obštrukciami. Musíte mať v zásobe aspoň nejaké konkrétne kroky. Inak stratíte vietor z plachiet.

Existujú prinajmenšom dve iniciatívy, ktoré mali rozhodne radikálnejší cieľ než len to, aby mali Spojené štáty sociálny systém väčší ako Dánsko, aby sme citovali obľúbenú rétorickú figúru obhajcov tejto ideologickej vlny. Je to jednak presadenie názoru, že inflácia je umelá hrozba a v skutočnosti neexistujú limity pre schodkové financovanie štátnych výdavkov. A potom je to akcia známa ako „Defund the Police“, ktorej cieľovým stavom má byť zrušenie policajných zborov.

Majú bližšie k Pol Potovi ako k Dánsku

To rozhodne nie sú len nejaké sociálnodemokratické reformy. Na pomyselnej osi medzi Dánskom a polpotovskou Kambodžou majú bližšie k Pol Potovi. Je to radikálny pokus o popretie či, povedzme, reštrukturalizáciu reality. Máme zažitý návyk, že keď počujeme slovo „socializmus“, tak sa spýtame: Chcú znárodňovať? Nie? Tak to nebude také horúce.

Ale dve spomínané kampane sú vo svojom odbore rovnako radikálne, ako napríklad snaha presadiť, že aj ženy môžu mať penisy. Kambodžskí Červení Khméri sa usilovali o „rok nula“, o odstránenie celej doterajšej civilizácie a nový začiatok. Tie dve iniciatívy sú v zásade pokusom o rok nula v menších, samostatných doménach ľudskej činnosti. Ale svojím radikalizmom sú porovnateľné.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.