10. februára, 08:29

Zomrel bývalý trojnásobný minister zahraničných vecí Eduard Kukan

Zomrel bývalý trojnásobný minister zahraničných vecí Eduard KukanFoto: Eduard Kukan/FB

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý politik a diplomat Eduard Kukan. Príčinou malo byť srdcové zlyhanie, píše portál TV JOJ Noviny.sk.

Podľa informácií portálu ho mali nájsť na Univerzite Komenského, kde mal mať ako odborný asistent vysokej školy konzultačné hodiny na Katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov.

V rokoch 1994 a 1998 – 2006 bol trojnásobným ministrom zahraničných vecí SR. V rokoch 2009 a 2014 až 2019 bol zvolený za europoslanca. Pôsobil aj ako podpredseda politickej strany SDKÚ – DS. V roku 2004 kandidoval na funkciu prezidenta Slovenskej republiky.

Premiér: Kukan bol diplomat vysokých kvalít, zosobňoval slušnosť a rozhľad

Eduard Kukan bol diplomat vysokých kvalít, zosobňoval slušnosť i rozhľad. Na sociálnej sieti si ho pripomenul premiér Eduard Heger (OĽANO).

Poukázal, že Kukan sa zaslúžil o vstup Slovenska do Európskej únie a NATO. „Obzvlášť v dnešných dňoch sa javí, že jeho úsilie nebolo márne a prispelo k správnemu smerovaniu Slovenska,“ uviedol predseda vlády.

Korčok: Kukan bol vždy dobre naladený

Bývalý minister zahraničných vecí, diplomat a poslanec Eduard Kukan bol vždy usmiaty a dobre naladený. Na sociálnej sieti to uviedol šéf slovenského rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS).

 „Nemôžem tomu uveriť. Ešte minulý týždeň sme sa náhodou stretli v meste. Edo bol, ako vždy, usmiaty a dobre naladený. A dnes dlhoročný minister zahraničných vecí, diplomat a poslanec nášho aj Európskeho parlamentu Eduard Kukan už nie je medzi nami,“ povedal Korčok. Rodine a manželke zosnulého vyjadril úprimnú sústrasť.

Politik európskeho formátu, skvelý človek, reagujú Dzurinda a Mikloš

Zomrel noblesný politik, ale najmä dobrý človek. V súvislosti s úmrtím Eduarda Kukana to pre TASR uviedol bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda.

Kukana označil za diplomata-elegána. „Zaslúžil sa o renesanciu Slovenska a jeho vstup do Európskej únie a NATO. Zdieľam bolesť manželky Zdenky a všetkých blízkych,“ uviedol Dzurinda, v ktorého vláde bol Kukan ministrom zahraničných vecí a boli aj členmi v strane SDKÚ-DS.

Kukan bol nielen vynikajúci diplomat a politik európskeho formátu, ale aj skvelý človek, uviedol zase bývalý minister financií za SDKÚ-DS Ivan Mikloš, ktorý s Kukanom bol súčasťou vlády Mikuláša Dzurindu.

Sústrasť vyjadruje aj opozícia

Slovensko stráca v Eduardovi Kukanovi významného a rešpektovaného politika, odborníka na zahraničnú politiku. Povedal to predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Marián Kéry (Smer-SD). Bol pre neho rozhľadeným a slušným politikom. Pre podpredsedu výboru pre európske záležitosti Petra Kmeca z Hlasu-SD bol Kukan veľkým vzorom.

Kéry i Kmec vyslovili rodine a najbližším Kukana úprimnú sústrasť. „Vždy som si vážil nielen jeho odbornosť, ale aj ľudskosť a slušnosť. Bol rešpektovaný v zahraničí, takže bol skúsený diplomat a na tomto poli zohral veľmi významnú úlohu,“ uviedol Kéry pre TASR.

 Kmec označil Kukana za „pravého profesionála, znalca medzinárodnej politiky a úspešného realizátora nášho integračného úsilia do EÚ, NATO a OECD“.

Úprimnú sústrasť na sociálnej sieti vyjadrili aj predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba – Umiernení Tomáš Drucker či neparlamentná strana Spolu. „Pre mňa má takto vyzerať slušnosť, odbornosť a autorita. V politike veľmi vzácne,“ skonštatoval Drucker. „Za jeho celoživotnú prácu v prospech Slovenska mu patrí – v mene celej strany Spolu – náš obdiv a úprimná vďaka,“ uviedla strana Spolu.

(fan, tasr, ste)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.