10. februára, 06:30

Výskumníci dosiahli míľnik pri prevratnej jadrovej technológii. Boli pri tom aj českí vedci

Výskumníci dosiahli míľnik pri prevratnej jadrovej technológii. Boli pri tom aj českí vedciPočítačová vizualizácia fúznej reakcie. Foto: TASR / National Ignition Facility/Lawrence Livermore National Laboratory/U.S. Department of Energy / Zdeněk Urban

Ďalší pokrok v prevratnej jadrovej technológii. Vedcom sa podarilo fúziou izotopov vodíka vytvoriť obrovské množstvo energie. Technológia má obrovský potenciál. Poskytla by ľudstvu takmer neobmedzené množstvo elektriny a bezpečnejším spôsobom ako bežná štiepna jadrová reakcia, aká vzniká v klasických reaktoroch.

Európskym vedcom sa podarilo pomocou jadrovej fúzie vygenerovať za päť sekúnd rekordných 59 megajoulov termálnej energie. Agentúru TASR o tom v stredu informovala česká Akadémie vied (AV ČR) s tým, že ide o dôležitý dôkaz potenciálu jadrovej fúzie ako bezpečného, udržateľného a ekologického zdroja energie.

Na výskume sa podieľali bádatelia z konzorcia EUROfusion, ktoré spolufinancuje Európska komisia, ako aj vedci AV ČR. Samotný experiment sa uskutočnil v zariadení s názvom Joint European Torus (JET), ktoré sa nachádza vo výskumnom centre v britskej dedine Culham.

JET je experimentálny reaktor typu tokamak v tvare kruhového prstenca (torusu), ktorý dokáže zahriať vysoko ionizovaný plyn (plazmu) na 150 miliónov stupňov Celzia, čo je desaťkrát vyššia teplota ako v strede Slnka.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.