Som presvedčený, že chce byť prezidentom, tvrdí Naď po Žilinkovom stanovisku. Označil ho za 25 strán bludov

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) odchádza z rokovania vlády SR v Bratislave v stredu 9. februára 2022. Pavel Neubauer/TASR

Minister obrany Jaroslav Naď sa nazdáva, že generálny prokurátor Maroš Žilinka začal politickú kampaň. Podľa jeho úvahy sa chce uchádzať o funkciu hlavy štátu. Tvrdí to v reakcii na jeho plánovaný prejav v NR SR vo veci medzitým schválenej obrannej dohody s USA. Prejav Naď považuje za 25 strán bludov. Šéf prokuratúry vťahovanie jeho osoby a jeho úradu do politického boja odmieta.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka začal svoju politickú kampaň, myslí si minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Je presvedčený, že generálny prokurátor sa chce uchádzať o funkciu prezidenta. Uviedol to v reakcii na Žilinkov prejav, ktorý chcel predniesť v parlamente pri diskusii k obrannej dohode s USA.

„Som veľmi prekvapený, že sa rozhodol, že svoju kampaň na prezidenta postaví na extrémistoch, fašistoch a na ľuďoch, ktorí sú absolútne stratení z hľadiska medzinárodných vzťahov,“ vyhlásil Naď. Považuje za chybu, že sa stal Žilinka generálnym prokurátorom.

Vyhlásenie generálneho prokurátora, ktoré po neodsúhlasení vystúpenia v pléne predniesol podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD), považuje Naď za „25 strán bludov“. „To, čo tam dokázal napísať, nie je hodné generálneho prokuratúra,“ povedal. Zdôraznil, že zmluvu schválila aj legislatívna rada vlády. Odmieta prirovnávanie dohody s USA k okupačnej dohode so Sovietskym zväzom.

https://standard.sk/166172/caputova-podpise-obrannu-dohodu-s-usa-ihned-po-tom-ako-jej-ju-dorucia/

Kolíková bola prekvapená

O politickom prejave generálneho prokurátora hovorí aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Prejav ju prekvapil, nesúhlasí s jeho obsahom a porovnávanie obrannej zmluvy s USA so zmluvou o podmienkach pobytu sovietskych vojsk na území ČSSR považuje prinajmenšom za nevhodné. Podľa Kolíkovej išlo o politický prejav generálneho prokurátora.

Šéf prokuratúry v prejave pripomenul, že SR má skúsenosti s pobytom cudzích vojsk na našom území. Argumentoval okupáciou Československa v roku 1968, keď mali vojská Varšavskej zmluvy dočasný pobyt na našom území na základe zmluvy medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Zväzu sovietskych socialistických republík. Túto zmluvu označil za „nepochybne výhodnejšiu“ pre SR, než je dohoda o obrannej spolupráci s USA.

Žilinka vťahovanie do politického boja odmieta

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta vťahovanie jeho osoby a prokuratúry ako nezávislej inštitúcie do politického boja. Uviedol to v reakcii na slová ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) o tom, že Žilinka začal politickú kampaň a že sa chce uchádzať o funkciu prezidenta.

„Generálny prokurátor SR sa nebude vyjadrovať k špekuláciám, ktoré sú prezentované vo verejnom priestore. Zložením sľubu 10. decembra 2020 začalo generálnemu prokurátorovi plynúť sedemročné funkčné obdobie, počas ktorého chce napĺňať ústavnú pôsobnosť prokuratúry, teda chrániť práva a zákonom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu,“ uviedol Žilinka v reakcii, ktorú TASR sprostredkoval hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

(tasr/tod)

Ďalšie články