9. februára, 15:42

Som presvedčený, že chce byť prezidentom, tvrdí Naď po Žilinkovom stanovisku. Označil ho za 25 strán bludov

Som presvedčený, že chce byť prezidentom, tvrdí Naď po Žilinkovom stanovisku. Označil ho za 25 strán bludovNa snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) odchádza z rokovania vlády SR v Bratislave v stredu 9. februára 2022. Pavel Neubauer/TASR

Minister obrany Jaroslav Naď sa nazdáva, že generálny prokurátor Maroš Žilinka začal politickú kampaň. Podľa jeho úvahy sa chce uchádzať o funkciu hlavy štátu. Tvrdí to v reakcii na jeho plánovaný prejav v NR SR vo veci medzitým schválenej obrannej dohody s USA. Prejav Naď považuje za 25 strán bludov. Šéf prokuratúry vťahovanie jeho osoby a jeho úradu do politického boja odmieta.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka začal svoju politickú kampaň, myslí si minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Je presvedčený, že generálny prokurátor sa chce uchádzať o funkciu prezidenta. Uviedol to v reakcii na Žilinkov prejav, ktorý chcel predniesť v parlamente pri diskusii k obrannej dohode s USA.

„Som veľmi prekvapený, že sa rozhodol, že svoju kampaň na prezidenta postaví na extrémistoch, fašistoch a na ľuďoch, ktorí sú absolútne stratení z hľadiska medzinárodných vzťahov,“ vyhlásil Naď. Považuje za chybu, že sa stal Žilinka generálnym prokurátorom.

Vyhlásenie generálneho prokurátora, ktoré po neodsúhlasení vystúpenia v pléne predniesol podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD), považuje Naď za „25 strán bludov“. „To, čo tam dokázal napísať, nie je hodné generálneho prokuratúra,“ povedal. Zdôraznil, že zmluvu schválila aj legislatívna rada vlády. Odmieta prirovnávanie dohody s USA k okupačnej dohode so Sovietskym zväzom.

Kolíková bola prekvapená

O politickom prejave generálneho prokurátora hovorí aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Prejav ju prekvapil, nesúhlasí s jeho obsahom a porovnávanie obrannej zmluvy s USA so zmluvou o podmienkach pobytu sovietskych vojsk na území ČSSR považuje prinajmenšom za nevhodné. Podľa Kolíkovej išlo o politický prejav generálneho prokurátora.

Šéf prokuratúry v prejave pripomenul, že SR má skúsenosti s pobytom cudzích vojsk na našom území. Argumentoval okupáciou Československa v roku 1968, keď mali vojská Varšavskej zmluvy dočasný pobyt na našom území na základe zmluvy medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Zväzu sovietskych socialistických republík. Túto zmluvu označil za „nepochybne výhodnejšiu“ pre SR, než je dohoda o obrannej spolupráci s USA.

Žilinka vťahovanie do politického boja odmieta

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta vťahovanie jeho osoby a prokuratúry ako nezávislej inštitúcie do politického boja. Uviedol to v reakcii na slová ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) o tom, že Žilinka začal politickú kampaň a že sa chce uchádzať o funkciu prezidenta.

„Generálny prokurátor SR sa nebude vyjadrovať k špekuláciám, ktoré sú prezentované vo verejnom priestore. Zložením sľubu 10. decembra 2020 začalo generálnemu prokurátorovi plynúť sedemročné funkčné obdobie, počas ktorého chce napĺňať ústavnú pôsobnosť prokuratúry, teda chrániť práva a zákonom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu,“ uviedol Žilinka v reakcii, ktorú TASR sprostredkoval hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

(tasr/tod)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.