9. februára, 10:20

Lengvarský: Koncom marca by sa život mohol vrátiť do bežného režimu

Lengvarský: Koncom marca by sa život mohol vrátiť do bežného režimu

AKTUALIZOVANÉ Do bežných koľají by sa život na Slovensku po pandémii mohol dostať na konci marca. Predpokladá to minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO), ktorý pred stredajším rokovaním vlády naznačil termín zrušenia protipandemických opatrení.

„Absolvovali sme včera konzílium aj za účasti premiéra, hovorili sme spolu o situácii po odznení vlny omikronu a prvom nástrele opatrení s tým, že v princípe by sme koncom marca mohli byť v režime, ktorý by umožňoval bežný život občanom,“ povedal minister Lengvarský.

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) pred rokovaním vládneho kabinetu poznamenal, že hoci pozitivita na Slovensku stúpa, nie je to nič, čo by sa neočakávalo. Je rád, že počty ľudí na umelých pľúcnych ventiláciách klesajú. Potvrdil, že v utorok diskutovali s konzíliom odborníkov a stretnutie bude pokračovať aj v stredu. „Smerujeme k tomu a predbežná diskusia je nastavená tak, že keď budeme vidieť kulmináciu na Slovensku a potvrdí sa táto kulminácia a pokles zrejme v období desiatich dní, budeme vedieť prísť k výraznému uvoľneniu,“ povedal premiér. Presný dátum zatiaľ nechcel konkretizovať.

Premiér predpokladá, že sa upustí od všetkých opatrení, čiže by podľa jeho slov došlo k uvoľneniu prevádzok pre všetkých ľudí. „Poslednou vecou, ktorou budeme disponovať, je nosenie respirátora. Ten chráni na viac ako 70 percent pred nákazou,“ poznamenal Heger. Pripomenul, že očkovanie poskytuje najväčšiu imunitu a ochranu pred nákazou.

Zvýšia sa kapacity testovania

Situácia v nemocniciach v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou na Slovensku je stabilná. Uviedol to v stredu počas rokovania vlády minister zdravotníctva Lengvarský.

„Epidemiologická situácia sa vyvíja podľa analýz, ktoré sme mali predtým, takže dochádza aj k nárastu pacientov v nemocniciach. Pravidelne situáciu vyhodnocujeme a budeme zvyšovať kapacity testovania,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva. Podotkol, že sa pracuje na tom, aby z radov študentov bol v prípade potreby posilnený zdravotnícky personál.    

Aktuálne na Slovensku pribúda priemerne okolo 20-tisíc pozitívne testovaných osôb. „Výrazne sme prekonali predošlé vlny, čo sa týka počtu prírastkov,“ skonštatoval Matej Mišík z Inštitútu zdravotníckych analýz. Podotkol, že približne dve percentá z tých ľudí, ktorí boli pred týždňom pozitívne testovaní, vyhľadávajú aj starostlivosť v nemocniciach. Hospitalizovaných je takmer 2 300 pacientov v nemocniciach s ochorením COVID-19. Umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 135 pacientov. „Nemocnice prijímajú priemerne okolo 250 pacientov denne,“ povedal Mišík s tým, že v niektoré dni to už bolo aj cez 300 pacientov za jeden deň.

Stúpol aj počet výjazdov záchraniek, za uplynulý týždeň ich realizovali cez 1 400 k pacientom s podozrením alebo potvrdenou diagnózou ochorenia COVID-19. „Nárast bol vo všetkých krajoch, najviac ich bolo v Prešovskom a Košickom kraji,“ povedal Mišík. Zároveň skonštatoval, že aktuálne sa prijíma cez 200 pacientov denne do nemocníc a okolo osem až deväť pacientov na umelú pľúcnu ventiláciu.

V nemocniciach pribúdajú mladší pacienti

Podľa Mišíka pri omikron vlne stúpli príjmy v nemocniciach najmä u mladších ročníkov, kým počas delta vlny to boli najmä ľudia nad 60 rokov. „Výraznejšie stúplo zastúpenie mladších osôb pod 20 rokov, ale aj v produktívnom veku 20-40 rokov,“ uviedol Mišík. Postupne sa však podľa jeho slov zvyšuje aj nárast príjmov do nemocníc vo vekovej kategórií 60 rokov a viac.

Vyjadril sa aj k sedemdňovej incidencii. „Okresy Žilina, Skalica a Bytča majú incidenciu cez 3-tisíc, čo znamená, že za uplynulých sedem dní boli tri percentá populácie týchto okresov pozitívne testované PCR testami.“ Priemerná slovenská sedemdňová incidencia je na úrovni 2 300, čo znamená, že jedna z 50 osôb bola na Slovenku za uplynulých sedem dní pozitívne testovaná PCR testom.

Očkovanie má podľa ministra stále význam

Zaočkovanosť na Slovensku aspoň prvou dávkou vakcíny podľa slov Mišíka presahuje 51 percent. „S treťou dávkou nedosahuje ani 30 percent populácie,“ povedal s tým, že najvyššia zaočkovanosť posilňujúcou treťou dávkou je vo vekovej kategórii nad 60 rokov.

Približne o týždeň by sa mala začať registrácia na očkovanie novou vakcínou od spoločnosti Novavax. Lengvarský si od dvojdávkovej vakcíny si sľubuje zvýšenie záujmu o očkovanie.

„Áno, teraz je ten záujem nižší, no myslím si, že ľudia by mohli mať záujem vakcinovať sa štandardnou chrípkovou vakcínou,“ uviedol minister. Zdôraznil, že očkovanie má i napriek očakávanému odzneniu vlny variantu omikron stále význam. „Nevieme, čo sa bude diať na jeseň, či sa neobjavia nové typy vírusu,“ upozornil.

Slovensko zakontrahovalo celkovo 600-tisíc dávok vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti Novavax. Vakcína by mala byť do krajiny dodaná koncom februára.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.