9. februára, 09:37

Vlhovej tréner: Peťa do toho dala srdce. Pozrite si aj fotogalériu

Vlhovej tréner: Peťa do toho dala srdce. Pozrite si aj fotogalériuZlatá Petra Vlhová. Foto: TASR/Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová je olympijská víťazka v slalome. V stredajšej súťaži na ZOH 2022 v Pekingu triumfovala z ôsmeho miesta po prvom kole. O 8 stotín sekundy zdolala striebornú Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú, bronz získala Švajčiarka Wendy Holdenerová s odstupom 0,12 s.

Dvadsaťšesťročná Vlhová získala pre Slovensko historický cenný kov v alpskom lyžovaní pod piatimi kruhmi a prvú medailu na ZOH 2022. „Ťažko povedať, čo momentálne prežívam. Miešajú sa vo mne rôzne emócie, je ťažké opísať to. Po prvom kole to bolo veľmi náročné, samozrejme, najmä ja od seba som očakávala lepší výkon. Snažili sme sa to hodiť za hlavu. Som naozaj šťastná, že všetci členovia môjho tímu mi verili. Bez nich by som to nedokázala. Opakovali, že som silná a že dokážem aj nemožné. Vďaka nim som sa dokázala stať olympijskou víťazkou,“ povedala Vlhová v prvej televíznej reakcii na RTVS.

„Predviedla neskutočné druhé kolo. Chceli sme tam dať viac kombinácií a zvýšiť náročnosť pre pretekárky. Petra vyhrala, pretože sa nebála. Na celej trati do toho dala veľké srdce. Túžila zvíťaziť v týchto pretekoch,“ povedal Pini pre RTVS.

Mauro Pini. Foto: TASR/Martin Baumann

Mauro Pini to opäť dokázal a ako tréner si pripísal ďalšiu olympijskú medailu. Slovenskú hviezdu Petru Vlhovú priviedol v stredu k vytúženému zlatu v slalome. Švajčiarsky kouč po dramatickom druhom kole žiaril šťastím. „Teraz ani nie je čas niečo hodnotiť, treba si to len užívať,“ povedal po splnenom olympijskom cieli.

Pini prišiel do tímu Vlha pred touto sezónou, zmenil jeho nastavenie a slovenskej lyžiarke priniesol najmä pohodu, čo opakovane vyzdvihovala. „Ani neviem. Asi je to viera v úspech a vytvorenie správnej energie a správneho vedenia,“ odpovedal na otázku, aký má recept na úspech. Pre švajčiarskeho trénera je to ďalší olympijský kov do zbierky. V roku 2014 pomohol Slovinke Tine Mazeovej k zlatu v zjazde a obrovskom slalome, štyri roky predtým vo Vancouveri bol ako člen švajčiarskeho tímu pri triumfoch Didiera Defaga a Carla Janku a bronze Silvana Zurbriggena.

Vlhovej nevyšlo prvé kolo podľa predstáv, keď obsadila až 8. miesto s mankom 72 stotín sekundy za vedúcou Nemkou Lenou Dürrovou. V druhom však predviedla výbornú jazdu a keď jej najväčšie súperky zaváhali, dočkala sa zlata. „Medzi jazdami som hovoril Petre, aby bola skutočne odvážna, dala do toho srdce a že nemá čo stratiť. Aby nič neľutovala, keď dnes príde na izbu. A ona bola neskutočná, mala na to minútu a zvládala to excelentne,“ pochvaľoval si výkon svojej zverenky.

Po tom, čo posledná Vlhovej súperka Dürrová prišla do cieľa so stratou 19 stotín, zavládla v slovenskom tíme obrovská radosť. „Ani nemôžem povedať, ako mi bije srdce. Som veľmi, veľmi, veľmi šťastný a som si istý, že nám to vydrží dnes večer, zajtra i celý ďalší rok,“ tešil sa tréner, ktorý postavil trať druhého kola.

Reakcie na prvenstvo

Na triumf slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej v stredajšom slalome na ZOH 2022 v Pekingu reagovali osobnosti politického i športového života:

Jana Gantnerová-Šoltýsová, bývalá československá lyžiarka, 5. miesto v zjazde na ZOH 1984: „Dôležité bolo, že Petrina strata nebola veľká. Stále bolo v hre akékoľvek umiestnenie vrátane medailových priečok. Pred sebou mala pretekárky, ktoré na ňu zvyčajne strácajú aj pol sekundy, takže to nemala zle rozohrané. Pretekárky, ktorým lepšie vyšlo prvé kolo, nie sú až také technické. Aj Petra mala v druhom kole maličké zaváhania, no kľúčové bolo, že zvládla náročnú pasáž s dvojbránou.“

Erik Vlček, rýchlostný kanoista, štvornásobný olympijský medailista v K4: „Vyvrcholenie ženského olympijského slalomu som si nenechal ujsť. Do poslednej chvíle som veril, že Petra bude mať medailu. Aj keď po prvom kole strácala na líderku vyše sedem desatín, druhé kolo postavil jej tréner tak, aby jej vyhovovalo. Olympijské zlato je paráda, Petra ho získala zaslúžene.“  

Veronika Velez-Zuzulová, bývalá slovenská lyžiarka: „Neviem, či k tomu treba niečo dodať. Ruku na srdce, kto jej veril po prvom kole? Nevideli sme presvedčivé prvé kolo, druhé bolo postavené viac do strany, vyštartovala tak, ako ju poznáme. Verila som, že bude zlatá, pre pretekárky pred ňou bola situácia oveľa zložitejšia. Nemala čo stratiť, mohla len získať.

Martina Dubovská, česká lyžiarka a rodáčka zo Slovenska, 13. miesto v súťaži: „Myslím si, že Petra si to zaslúži. Je to neskutočné, zlatá olympijská medaila, klobúk dolu pred tým všetkým.“

Zuzana Čaputová, prezidentka SR: „Ďakujem za fantastickú reprezentáciu Slovenska. Som na Petru Vlhovú veľmi hrdá.“

Predseda parlamentu Boris Kollár: „Ďakujem a gratulujem lyžiarke Petre Vlhovej k zisku zlatej medaily v slalome na zimných olympijských hrách v Pekingu.“

Eduard Heger, predseda vlády SR: „Teším sa, že máme na ZOH v Pekingu prvý úspech pre našu krajinu.“

Ivan Husár, štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre oblasť športu: „Petra Vlhová systémom Tom a Jerry získala v Pekingu zlato v slalome.“

Na snímke uprostred slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje na pódiu so zlatou medailou po víťazstve v 2. kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu. Vľavo strieborná Rakúšanka Katharina Liensbergerová a vpravo bronzová Švajčiarka Wendy Holdenerová. Foto: TASR/Martin Baumann

Zbierka úspechov

Po titule majsterky sveta v obrovskom slalome v roku 2019 sa dočkala triumfu na ďalšom vrcholnom podujatí a rozšírila svoju zbierku obdivuhodných úspechov, v ktorej je aj veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári (2021). V pretekoch prestížneho seriálu má na konte 25 víťazstiev a tri sezónne trofeje za slalom (2020, 2022) a paralelné disciplíny (2020). Na svetových šampionátoch má (vrátane tímovej súťaže) bilanciu 1-4-1. Zažíva tretiu olympijskú účasť, v slalome skončila v Soči 2014 na devätnástej a v Pjongčangu 2018 na trinástej priečke. V ére samostatnosti SR sa o medaily na ZOH pred ňou postarali iba biatlonistka Anastasia Kuzminová (bilancia 3-3-0), snoubordista Radoslav Židek (0-1-0) a biatlonista Pavol Hurajt (0-0-1).

Slovenská lyžiarka pritom figurovala po prvom kole až na ôsmom mieste. Po vypadnutí americkej rivalky Mikaely Shiffrinovej zaostávala o 72 stotín sekundy za vedúcou Nemkou Lenou Dürrovou. Druhá priečka patrila Švajčiarke Michelle Gisinovej (+0,03) a priebežne tretia bola Švédka Sara Hectorová (+0,12). Ďalšia slovenská reprezentantka Rebeka Jančová so štartovým číslom 63 nedokončila prvé kolo. Osemnásťročná olympijská debutantka sa neumiestnila ani v druhej súťaži v Pekingu, keď tentoraz vypadla už v prvom kole. Petra Hromcová mala po prílete do Číny pozitívny test na koronavírus a stredajšie preteky nestihla, po negatívnych výsledkoch však už začala trénovať.

Víťazný slalomársky rok

Vlhová v tejto sezóne Svetového pohára v slalome dominuje, keď zvíťazila v piatich zo siedmich súťaží. Do Číny pricestovala už ako istá držiteľka malého glóbusu za hodnotenie disciplíny. Iba dvakrát ju zdolala Shiffrinová, ktorej tréner Mike Day postavil trať prvého kola. Slovenke so štartovým číslom 2 chýbala najmä vo vrchnej rovinatejšej pasáži ľahkosť v oblúkoch a na treťom medzičase sa jej odstup vyšplhal na viac než deväť desatín, v strmšom spodku však zrýchlila a z manka čosi skresala. Na jazdu Dürrovej, ktorá s jednotkou otvorila celú súťaž, nestačili ani ďalšie lyžiarky, najbližšie sa dostala Gisinová. Na štvrtú až siedmu priečku sa zaradili Slovinka Andreja Slokarová (+0,47), Holdenerová (+0,48), Američanka Paula Moltzanová (+0,62) a úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Liensbergerová (+0,66).

Shiffrinová si rovnako ako v obrovskom slalome vyžrebovala sedmičku a opäť to pre ňu bolo nešťastné číslo. Druhýkrát na týchto zimných olympijských hrách nedokončila prvé kolo technickej disciplíny po veľmi podobných chybách hneď v úvodných bránkach. Po športovej tragédii zostala 26-ročná Američanka dlho neveriacky sedieť na kraji trate, na ktorej bola jednou z dvoch najväčších favoritiek na víťazstvo. „Od začiatku som išla naplno, chcela som lyžovať najagresívnejšiu líniu. Je najťažšia a takisto najrýchlejšia, no nezašla som za piatu bránku. V jednom oblúku som sa trocha pošmykla a nemohla som si dovoliť takúto chybu. Momentálne sa cítim otrasne, nebude to však trvať večne,“ citovala Shiffrinovú agentúra AFP. Naopak, príjemne prekvapila šampiónka z obrovského slalomu Hectorová, s dvanástkou išla uvoľnene a zároveň dravo.

Petra Vlhová oslavuje. Foto: TASR/Martin Baumann

Najrýchlejšia druhá jazda

Vlhovej priebežné umiestnenie vyzeralo hrozivejšie než jej strata, s ktorou mohla v druhom kole na svahu „Ľadová rieka“ v horskom stredisku Jen-čching atakovať aj medailové pozície vrátane tej najcennejšej. Výhodou pre ňu mohlo byť, že trať postavil švajčiarsky tréner v slovenských službách Mauro Pini. Vlhová našla svoju typickú agresivitu, mala len jedno drobné zaváhanie kúsok za druhým medzičasom a v spodnej časti v ťažkých zatvorených bránkach výkon ešte vygradovala. Najrýchlejšou druhou jazdou sa dostala na čelo a z kresla vedúcej ženy ju nezosadila žiadna zo súperiek, hoci Liensbergerová či Holdenerová s ňou zviedli nesmierne tesný súboj. Hectorová si udržiavala výrazný náskok, ale jej nádeje ukončil špicar. Prepadla sa aj Gisinová a ani Dürrová nedokázala v rozhodujúcej záverečnej pasáži konkurovať Vlhovej.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.