8. februára, 18:32

Debatujeme o suverenite a správame sa nesuverénne

Debatujeme o suverenite a správame sa nesuverénneJaroslav Naď. Foto: Jakub Kotian/TASR

To, čo dnes sledujeme v parlamente, je nehodné normálneho štátu.

Kde začať skôr?

To, čo dnes predvádzajú naši poslanci a ministri, je nehodné ich postavenia, nehodné parlamentu a nehodné voličov, ktorých majú zastupovať. Načo vôbec skladajú nejaký sľub, keď potom predvádzajú niečo, čo nemá obdoby?

Tento úpadok má svojich vinníkov, celkom konkrétne tváre a mená, a má hrozné dôsledky. Slovenský parlament už zažil všeličo: hrubosť a ponižovanie, protiústavné vylúčenie poslanca, kupovanie iných poslancov aj trápnosti v tričku a šľapkách. Chodby a niektoré kancelárie zažili ďalšie nemravnosti, ale dnes sa hlúposť rozliala azda všade. V minulosti k tým zlyhaniam existovala rozumná opozícia, teraz jej niet.

Tento text chce obhájiť priestor pre rozumný argument medzi dvomi tlakmi. Tým prvým je správanie vlády a tým druhým správanie opozície. Jedni aj druhí ukazujú povrchnosť, zavádzanie a nekultúrne spôsoby. Jedni aj druhí tým poškodzujú to, na čom im údajne záleží.

Vždy treba začať na strane tých, ktorí majú moc a nesú zodpovednosť.

Minister Naď nemá právo opozíciu k zmluve nazývať „dezinformačnou kampaňou“. Iný názor je základom slobody, kto si oponenta neváži a nevie s ním polemizovať, neváži si diskusiu a slobodu. Generálny prokurátor Žilinka nie je poslanec ani minister, preto si má dvakrát premyslieť, čo povie k politike, ale porovnaniami s pobytom sovietskych vojsk robí zo seba karikaturistu. Musí vedieť, aký je rozdiel medzi demokraciou a ľudovou demokraciou a kde hrá právo akú rolu. Predseda parlamentu Kollár, ktorý nedokáže zabezpečiť poriadok v sále a hrozí v tejto veci úplným ukončením rozpravy, ukazuje, že nedokáže viesť parlament. Táto diskusia sa totiž v parlamente musí viesť.

A to, čo sa deje pri rečníckom pulte, jeho obsadenie, oblievanie, šaškovanie s vlajkami, to všetko uráža elementárnu slušnosť a spôsoby. Opozícia, ktorá púta pozornosť tupými excesmi, znevažuje vážnosť témy a parlamentnej pôdy. Pozeráme sa na kultúru podpriemeru.

Ale je tu aj ďalšia rovina. Ešte viac znepokojujúca.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.