9. februára, 06:06

Čoraz viac Slovákov chodí na poľské čerpacie stanice. Pri dovoze paliva platia tvrdé pravidlá, Poliaci spúšťajú hraničné kontroly

Čoraz viac Slovákov chodí na poľské čerpacie stanice. Pri dovoze paliva platia tvrdé pravidlá, Poliaci spúšťajú hraničné kontrolyIlustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Lacnejší benzín a nafta lákajú do Poľska množstvo Slovákov. Priveľa benzínu v bandaskách vás môže vyjsť draho. Striehnu slovenskí a po novom aj poľskí colníci.

Slováci žijúci v severných okresoch už týždeň vo veľkom jazdia na nákupy do Poľska. Varšava od 1. februára uplatňuje nulovú DPH na potraviny, pôvodne bola vo výške päť percent. Daň z pridanej hodnoty (DPH) na benzín a naftu u našich severných susedov klesla z 23 percent na osem percent. DPH takto v Poľsku znížili dočasne na pol roka.

Na porovnanie, na Slovensku je spotrebná daň na benzín vyše 50 centov na liter (takmer tretina z celkovej ceny) a pri nafte 37 centov na liter (zhruba štvrtina z celkovej ceny). Základné potraviny sú zdanené 10-percentnou sadzbou dane z pridanej hodnoty, na ostatné sa vzťahuje DPH vo výške 20 percent.

Okrem nádrží aj do kanistrov

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.