8. februára, 14:43

Ratzinger žiada o odpustenie, no odmieta, že by sa dopustil neprávosti. Za podporu poďakoval pápežovi Františkovi

Ratzinger žiada o odpustenie, no odmieta, že by sa dopustil neprávosti. Za podporu poďakoval pápežovi FrantiškoviJoseph Ratzinger ako pápež Benedikt XVI. v Turecku. Foto: AP/TASR

Ratzingerovi právnici reagujú na sexuálne zneužívanie v bývalej Ratzingerovej arcidiecéze. Vo svojom stanovisku argumentujú proti všetkým obvineniam voči bavorskému prelátovi. Emeritný pápež vyhlásil, že hlboko súcití s obeťami sexuálneho zneužívania, cíti smútok, vinu, pričom sa za podporu poďakoval pápežovi Františkovi.

Staronové obvinenie, podľa ktorého emeritný pápež kryl sexuálne zneužívanie pred 40 rokmi, je nepravdivé. Tvrdia to štyria právnici a spolupracovníci Benedikta XVI., ktorí preskúmali správu o zneužívaní v Ratzingerovej bývalej arcidiecéze Mníchova a Freisingu. Tú vypracovala nemecká právnická firma v januári tohto roku a dosiaľ vyvoláva intenzívnu a neutíchajúcu pozornosť médií.

Ratzingerovi spolupracovníci podčiarkujú, že emeritný pápež vo svojich vyhláseniach „neklamal ani vedome nepodal falošné vyhlásenie“. Nevedel, že nemecký kňaz, s ktorým bol pred 40 rokmi na stretnutí, sa dopustil zneužívania. Rovnako nevedel ani o ďalších troch prípadoch, ako to naznačovala právnická firma z Nemecka. Stanovisko, ktoré rozposlala Svätá stolica vatikanistom, svojimi tvrdeniami podporuje tých, ktorí od začiatku spochybňovali úsudok a názory právnickej firmy.

Benedikta XVI. sa zastali nielen mnohí komentátori, ale aj jeho životopisec Peter Seewald a jeho bývalí žiaci a nasledovníci združení v takzvanom „Schülerkreis“ (okruh študentov), pre ktorých bol Ratzinger vždy verný svojmu mottu „Spolupracovník pravdy“.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.