8. februára, 06:08

Dôchodcom v Česku je lepšie a bude im ešte lepšie ako starým ľuďom na Slovensku

Dôchodcom v Česku je lepšie a bude im ešte lepšie ako starým ľuďom na SlovenskuPrvá cesta českého predsedu vlády Petra Fialu viedla na Slovensko, so slovenským partnerom hovoril o problémoch, ktoré sužujú oba štáty. Foto: Pavel Neubauer/TASR

V krízových dňoch, keď ceny potravín a energií letia nahor, ťahajú za najkratší koniec dôchodcovia. Česi sa po januárovej valorizácii chystajú dvíhať dôchodky v lete znovu, na Slovensku budú musieť vydržať penzisti s tým, čo majú. A majú už teraz menej.

Slovenská vláda nemieni až na drobné opatrenia prijímať nové opatrenia na zmiernenie dosahov rekordného rastu cien potravín a energií. Stačilo to, čo sa prijalo už minulý rok. Takto sa vyjadril cez víkend predseda vlády Eduard Heger. Do prijatých opatrení zarátal zregulované ceny energií pre domácnosti, mzdové prilepšenie verejným zamestnancom či odmeny seniorom za zaočkovanie.

Česká vláda ide na rozdiel od slovenskej konať ďalej. Minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka cez víkend potvrdil, že po januárovom valorizovaní dôchodkov môžu penzisti rátať v júli s ďalším zvýšením. Pridať sa im môže po prepočte v priemerne až 40 eur mesačne. Presné a záväzne čísla budú známe v polovici februára.

Slovenská vláda: Už sme dali, viac nebude

Dôchodky na Slovensku stúpli od januára tohto roka o 1,3 percenta. Takýto rast vypočítali z takzvanej dôchodcovskej inflácie. V tej sa zohľadňuje rast nákladov dôchodcovských domácností, pričom sa vychádza z údajov prvého polroka. Pre januárové dôchodky tak platí, že išli hore tempom rastu cien v domácnostiach penzistov za prvých šesť mesiacov minulého roka.  

Na Slovensku dostávajú penzisti od roku 2020 popri valorizovaní navyše takzvaný 13. dôchodok. V závere minulého roka si tak podľa výšky dôchodku prilepšili o 50 až 300 eur. Pri priemernom dôchodku 505 eur predstavoval vianočný bonus takmer 200 eur.

Ak by sme tieto údaje zrátali, vlaňajší 13. dôchodok vzali ako preddavok na rok 2022 a rozpočítali to na 12 mesiacov, potom priemerný dôchodok na Slovensku stúpne tento rok na 528 eur, čo je o 4,5 percenta viac ako vlani.

Predseda vlády Heger považuje za prilepšenie dôchodcom aj bonus do 300 eur, ktorý dostávajú ľudia nad 60 rokov po zaočkovaní. To sa však netýka iba dôchodcov a takéto prilepšenie je podmienené prijatím vakcíny proti covidu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.