8. februára, 11:31

Vzostup a pád ujgurskej lyžiarky. Jeden deň bola symbolom jednoty Číny, potom jej hviezda zhasla

Vzostup a pád ujgurskej lyžiarky. Jeden deň bola symbolom jednoty Číny, potom jej hviezda zhaslaDinigír I-La-Mu-Ťiangová a Čao Ťia-wen počas otváracieho ceremoniálu ZOH v Pekingu. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Čínska lyžiarka ujgurského pôvodu na úvod olympiády niesla pochodeň a mala sa stať symbolom čínskej jednoty po boku príslušníka čínskej väčšiny Han. Po neúspešnom debute sa však stratila z dosahu médií.

Súčasťou tradičného ceremoniálu na začiatku zimných olympijských hier bola aj olympijská pochodeň, ktorú spoločne pred zrak novinárov i celého sveta priniesli dvaja čínski reprezentanti. Po boku 20-ročnej Dinigír I-La-Mu-Ťiangovej ujgurského pôvodu stál Čao Ťia-wen za čínsku väčšinu Han. Spolu mali vytvoriť symbol čínskej jednoty.

Výber menej zdatnej športovkyne bol interpretovaný ako odpoveď Číny na globálnu nátlakovú kampaň súvisiacu s potláčaním ujgurskej menšiny. Viaceré ujgurské ľudskoprávne skupiny Západu označili tento akt za urážlivý, ako píše Wall Street Journal. Naopak, organizátor ceremónie Čang Ji-mou opisoval výber Dinigír ako „odvážny a bezprecedentný spôsob zapálenia olympijského ohňa“.

Nová mediálna hviezda nasledujúci deň absolvovala svoj debut na bežeckej trati. V skiatlone sa umiestnila na 43. priečke. Zlatá medaila putovala do Nórska zásluhou Therese Johaugovej. O Ujgurku Dinigír sa následne prestali novinári zaujímať. Viaceré médiá preto hodnotia, že pri výbere I-La-Mu-Ťiangovej zohrala dôležitejšiu úlohu jej identita než športové nadanie. Samozrejme, vzhľadom na výsledky slovenských športovcom na ZOH je umiestnenie v druhej tretine štartovného poľa veľmi porovnateľné.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.