9. februára, 06:05

Francúzsky politológ: Macron prispel k tomu, že ľavica bojuje o prežitie. Zemmour spravil dve veľké chyby

Francúzsky politológ: Macron prispel k tomu, že ľavica bojuje o prežitie. Zemmour spravil dve veľké chybyEmmanuel Macron a Marine Le Penová pred zlomovou televíznou debatou pred druhým kolom volieb v roku 2017. Foto: TASR/AP

Emmanuelovi Macronovi vyhovuje, že kandidatúru ešte neohlásil, ale vo februári sa toho asi dočkáme, hovorí francúzsky politológ Gilles Ivaldi. Hoci je favoritom a má ekonomické výsledky, musí ešte predstaviť program a čaká ho tvrdá predvolebná kampaň. Politológ očakáva, že do druhého kola postúpi Marine Le Penová, pretože Éric Zemmour nemá širší program a Valérie Pécressová zas nedokáže mobilizovať voličov. Macron podľa politológa prispel k tomu, že sa francúzsky elektorát stal pravicovejším a ľavica bojuje o prežitie.

Francúzsko o dva mesiace čakajú prezidentské voľby, v nedávnom prieskume však polovica oslovených povedala, že sa nezaujíma o kampaň. Čím to je a v čom sa najviac odlišuje aktuálna kampaň od tej pred piatimi rokmi?

Hlavný rozdiel je pandemická kríza. V súčasnosti je stále problémom šírenie vírusu, pandemické opatrenia, vrcholí piata vlna, čo veľmi ovplyvňuje kampaň. Druhým rozdielom je, že v januári 2017 sme už vedeli, že François Hollande nebude kandidovať. Politické súperenie tak bolo oveľa prehľadnejšie. Dnes vieme, že Emmanuel Macron bude kandidátom, ale nie je to oficiálne. Skutočná kampaň sa teda ešte nezačala, lebo do nej nevstúpil. Týmito dvoma faktormi sa zásadne líši od tej pred piatimi rokmi. Navyše spoločnosť je unavená z pandémie. Francúzi sa politicky nemobilizujú.

Do akej miery skutočne zohráva rolu, že Macron ešte neohlásil kandidatúru? Všetci vedia, že tak spraví, ani on sa zámerom netají. Je to len o načasovaní.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.