8. februára, 06:08

Spriaznení hystériou

Spriaznení hystériouProtestujúci mávajú plagátmi a vlajkou počas demonštrácie v Ottawe. Foto: TASR/AP

Spoločnosť – zďaleka nielen naša – je rozdelená. Ťažko dnes formulovať banálnejší výrok, Ameriku týmto konštatovaním človek vskutku neobjaví. To rozdelenie môže byť ale iba povrchové, prinajmenšom v tých vyhrotených prejavoch súčasnej verejnej nedebaty.

Je pre ňu charakteristická hystéria, absurdné preháňanie, snaha vydobyť pre seba status tej najväčšej a najutlačovanejšej obete. A často aj rezignácia na zmysel debaty – teda presviedčanie, na prvý pohľad nepochopiteľné odhodlanie robiť to, čo zjavne nefunguje. A pokiaľ sa tá nefunkčnosť potvrdí, môže to dôjsť až k záveru, že to nefungujúce je potrebné robiť ešte viac. Posledné dni priniesli zopár pekne symetrických príkladov.

Kto boli tí nacisti

V Kanade, predovšetkým v metropole Ottawa, prebiehali protesty vodičov nákladiakov a ďalších sympatizujúcich proti pandemickým opatreniam. Na kanadské pomery to bol protest celkom veľký (aj keď nie až taký veľký, ako jeho fanúšikovia tvrdili), došlo k nejakým výtržnostiam, ale nebolo ich tak veľa. Jedna skupinka protestujúcich mala vlajku s hákovým krížom (z aranžmánu však nebolo jasné, či na znamenie prihlásenia sa k nacistickej ideológii, alebo ako pokus vyjadriť, že nacisti sú tí druhí, v tomto prípade vláda Justina Trudeaua). Demonštranti sa navyše zdržiavali v centre hlavného mesta, čo pre miestnych iste bolo v nejakej miere otravné.

Reakcia kanadských médií a povedzme pokrokovej verejnosti bola úplne hysterická a okrem iného vedená dosť priamočiaro vyjadrovanými triednymi predsudkami. Ustálil sa bizarný „naratív“, podľa ktorého obyvatelia hlavného mesta žijú pod nacistickou okupáciou. Ľudia, ktorí za iných okolností presadzujú obmedzenia policajných právomocí, zrazu pomaly volali po zavedení stanného práva. Takto prepiatá reakcia, samozrejme, nefunguje v tom zmysle, že by širšiu verejnosť tieto postoje prijala. Môže ale pomôcť uspokojiť nejakú skupinovú potrebu pripadať si hrdinsky a ohrozene, ako súčasť hŕstky statočných, dosť odvážnych, aby sa vymedzili voči vyčíňajúcemu „nacizmu“.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.