12. februára, 00:10

Slašťan: Na Slovensku zomrelo viac ľudí po útoku krokodíla ako po napadnutí medveďom

Slašťan: Na Slovensku zomrelo viac ľudí po útoku krokodíla ako po napadnutí medveďomJaroslav Slašťan. Foto: archív Jaroslava Slašťana
Kristína Bocková Hovorkyňa Štátnej ochrany prírody SR

Aj napriek zákonnej ochrane sa na Slovensku medveď hnedý loví, ale nelegálne. Predpokladáme, že pytliaci zastrelia okolo sto medveďov ročne. Mnoho prípadov sa dnes neudeje z túžby po trofeji, ale z nenávisti, vraví Jaroslav Slašťan, vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Medvede boli pred časom veľkou témou, ako sa zmenilo ich vnímanie v spoločnosti? Akceptujeme ich viac či menej?

Medzi laickou verejnosťou panuje v ostatných rokoch akási dogma, že počet útokov medveďov na človeka stúpa, že škody spôsobené medveďmi sú neúnosné a počet kolízií s dopravnými prostriedkami svedčí o premnožení tejto šelmy. Olej do ohňa takmer vždy prilejú médiá, ktoré verejnosť masírujú a presviedčajú o nebezpečnosti medveďov. Niektoré fejsbúkové stránky sú hniezdom falošných diskutérov. Ide pritom o pár ľudí, ktorí za odmenu alebo z vlastnej iniciatívy zastrašujú nenávistnými komentármi ochranárov, politikov alebo verejne činné osoby. Jeden človek tak dokáže cez sociálne siete komentovať akúkoľvek správu z viacerých falošných účtov, pod rozličnými menami. A to vytvára dojem masovosti.

Hovoríte teda, že médiá prispievajú k šíreniu strachu z medveďov?

Médiá a sociálne siete. Ak médiá robia z medveďa krvilačného zabijaka a na sociálnych sieťach sa vytvárajú falošné správy a nepravdy o útokoch medveďa, nemôžeme sa diviť, že pre mnohých ľudí sa medveď stane hrozbou. Vedomie, že toto zviera behá v lese za dedinou a nikto ho nezabije, lebo ho chráni zákon, vedie od strachu k nenávisti voči medveďom, ktorá si neskôr nájde ďalší terč – ochranárov.

Rastie aj počet hoaxov, ktoré sa venujú medveďom?

Áno, niektoré sú absurdné a stúpa tiež počet ľudí, ktorí majú tendenciu im uveriť a ďalej ich šíria. Napríklad niektoré médiá v závere vlaňajšieho septembra informovali o útoku medveďa na rumunského pastiera v Nevoľnom. Zabezpečil som obhliadku miesta, zozbieral informácie a vykonali sme rekonštrukciu udalostí, ktoré sa v tejto obci skutočne odohrali. Po rozhovore s rumunským pastierom, ktorý mal byť údajnou obeťou útoku medveďa, som zistil, že žiadny útok sa nestal.

Medveď hnedý. Foto: archív Jaroslava Slašťana

Čo vám povedal ten pastier?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.