7. februára, 12:15

Účel nesvätí prostriedky: historik Lacko s kotlebovcami, Ján Čarnogurský s komunistami

Účel nesvätí prostriedky: historik Lacko s kotlebovcami, Ján Čarnogurský s komunistamiJán Čarnogurský reční počas protestného zhromaždenia na v septembri 2021 v Bratislave. Foto: Jakub Kotian/TASR

Dôležití ľudia, ktorí nám mohli pomôcť stráviť našu pohnutú históriu, zlyhávajú.  

Prípad Lacko. Bolo to na začiatku septembra 2014. Pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania odvysielala Slovenská televízia dokument o prvej Slovenskej republike. Bol premiérovo odvážny, snažil sa byť objektívny. Po relácii nasledovala diskusia.

V nej vystúpil autor scenára, historik Martin Lacko. Už predtým písal o tomto období, najreprezentatívnejšia je jeho kniha Slovenská republika 1939 – 1945 z roku 2008. V diskusii s partnerom obhajoval názor, že na tomto štáte treba hľadať aj dobré veci, zastával sa prezidenta Jozefa Tisa, pričom o negatívach nechal hovoriť spoludiskutujúceho.

Lacko bol dovtedy jedným z hlavných reprezentantov prúdu historikov, ktorí sa snažili pozrieť na toto komplikované historické obdobie triezvo, so snahou o objektívnosť. Nemal to ľahké, mal veľa neprajníkov, búšili doňho. A tak hľadal spojencov. Žiaľ, našiel ich u kotlebovcov, ku ktorým sa pridal. V roku 2016 ich označil za kresťansky a národne orientovanú stranu, ktorú treba voliť.

Lackov postoj urobil objektívnemu skúmaniu slovenskej histórie medvediu službu. Práve od tohto obdobia pociťujeme vo vyjadreniach verejne činných ľudí veľa účelového schematizmu, ktorému kvitli ruže za predchádzajúceho komunistického režimu.

Prípad Čarnogurský. V marci 2017 zverejnil Ján Čarnogurský na portáli Postoj nakrátko blog, v ktorom sa podobne prihlásil ku Mariánovi Kotlebovi. Situácia bola podobná ako dnes, v tlači sa začali objavovať správy, že Američania chcú zriadiť na Slovensku vojenské základne. Nemalo by sa tak stať, varoval Čarnogurský. Na ústupčivej slovenskej politickej scéne mal ostať jediným politikom schopným čeliť takémuto nebezpečenstvu práve Kotleba. Organizácia Slovenskí branci, čo cvičia so zbraňami v lesoch, sa mali stať podľa Čarnogurského silou, ktorá spolu s Rusmi vyženie zo Slovenska okupantov.

Čarnogurský – nebojácny, rozhľadený človek prenasledovaný pred rokom 1989 komunistickým režimom a nesporne jeden z významnejších politikov po páde režimu, ktorému treba ako prvému uznať realistickú snahu o emancipovanie Slovenska – urobil takýto obrat. Tiež sa nechal pre svoje názory vytlačiť na okraj.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.