7. februára, 05:51

Oči len pre Pfizer. Súboj s covidom sa mal viesť na viacerých frontoch

Oči len pre Pfizer. Súboj s covidom sa mal viesť na viacerých frontochBratislavský samosprávny kraj (BSK) po letnej prestávke opäť obnovilo činnosť veľkokapacitného očkovacieho centra na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v Bratislave. Foto: Pavel Neubauer/TASR

S tým, ako sa – verme – končí pandémia čínskeho koronavírusu, pribúdajú takzvané revizionistické správy. Podľa metaštúdie vedcov z americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa (celosvetové prehľady z tejto univerzity sa od začiatku používali ako jedna z ústredných databáz koronavírusovej nákazy naprieč svetom) mali celoplošné opatrenia, teda lockdowny, na šírenie infekcie zanedbateľný vplyv.

Teraz prichádza izraelská štúdia, podľa ktorej dostatočná hladina vitamínu D v tele do veľkej miery zabraňuje ťažkému priebehu COVID-19. Vedci z Bar-Ilanovej univerzity k svojej štúdii vymysleli dobrý bonmot: priebeh covidu je možné u pacienta odhadovať kombináciou iba dvoch faktorov – veku a hladiny vitamínu D.

Štúdia môže byť v tom či onom ohľade nedokonalá, je dosť možné, že faktor vitamínu D do nejakej miery nadhodnocuje. Ale vzhľadom na to, aká nenáročná a lacná je prevencia vitamínom D, rovnako šokuje, ako málo sa takýmto odporúčaniam počas posledných dvoch rokov, tejto najpsychedelickejšej doby našich životov, venovala verejná pozornosť. Nie že by to bol objav, o ktorom sme pred Bar-Ilančanmi ani nemohli tušiť. Rôzne hlasy upozorňovali na význam vitamínu D pre imunitu ako na dôvodnú hypotézu, a to fakticky od začiatku. Autor si pamätá príslušné texty na britskom webe Lockdown Sceptics už v lete 2020, v Echu sa na jeseň toho istého roku imunológ Karel Drbal z Prírodovedeckej fakulty UK explicitne čudoval, prečo české vládne inštitúcie ľuďom neodporúčajú viac brať vitamín D.

Vitamín D by zrejme nebol spásonosný sám o sebe. Trochu experimentálnejšie založení lekári vytvárali pre svojich pacientov s covidom rôzne vitamíny, v ktorých mal však vitamín D popri ivermektíne, vitamíne C, zinku a iných svoje pevné miesto.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.