6. februára, 12:16

Zmluvu s USA by som nepodpísala, vraví Čaputová na Blahovom videu. Jej úrad hovorí o manipulácii

Zmluvu s USA by som nepodpísala, vraví Čaputová na Blahovom videu. Jej úrad hovorí o manipuláciiZuzana Čaputová vo video šírenom Ľubošom Blahom. Foto: Facebook

Prezidentská kancelária sa ohradila voči videu, ktoré na sociálnych sieťach šíri poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). Palác hovorí o manipulatívnom a účelovo zostrihanom videu. Poslanec sa v ňom snaží dať do rozporu súčasný postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej k dohode o obrannej spolupráci s USA (DCA) s jej výrokmi v predvolebnej diskusii. TASR o tom informoval riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.

„Prezidentka hovorila, že by nepodpísala zmluvu, ktorá by ohrozila suverenitu Slovenska, zakladala pobyt cudzích vojsk a budovanie základní bez súhlasu parlamentu. Text tejto zmluvy a aj interpretačná doložka, ktorú prezidentka k zmluve DCA doložila, však obavy zo straty našej suverenity vylučujú, pretože zmluva nijako nemení súčasný právny stav o týchto otázkach,“ deklarovala prezidentská kancelária.

Slová Čaputovej preto podľa nej nie sú v rozpore s vyjadreniami počas kampane. „Ide len o ďalší cielený útok prostredníctvom klamstiev,“ dodal Matej.

Prezidentka na Blahov príspevok reagovala separátne aj na sociálnej sieti. „Z celej mojej odpovede, ktorá má takmer minútu, účelovo vystrihol päť sekúnd. Cieľom bolo vytvoriť obraz, že v tom čase som sa stavala proti tejto dohode. Je to hrubé klamstvo, stačí si pozrieť celú odpoveď,“ uviedla.

Záznam sa stal virálnym

Časť predvolebnej diskusie Čaputovej a jej vtedajšieho protikandidáta Maroša Šefčoviča z roku 2019 zdieľal Blaha na svojom facebookovom profile v nedeľu doobeda. „V žiadnom prípade by som takúto zmluvu nepodpísala, to znamená ohrozenie suverenity, umiestnenie cudzích vojsk alebo základní na našom území,“ hovorí v zostrihu hlava štátu.

„Tak toto je bomba! Prichytená pri klamstve! Čaputovej sa v predvolebnej kampani jasne spýtali, či by podpísala obrannú dohodu s USA. Nech sa páči, tu je jej odpoveď. Spadnete zo stoličky. Hovorí sa tomu – volebný podvod. Ukážkový volebný podvod,“ okomentoval podpredseda Smeru odpoveď, ktorá nasledovala po otázkach moderátorov RTVS.

Blaha je nasledovanejším slovenským politikom na sociálnych sieťach. Predmetné video len tri hodiny od jeho publikovania zdieľalo vyše 7-tisíc používateľov.

K podpisu prišlo tento týždeň

Slovenská republika a Spojené štáty tento týždeň podpísali v americkom Washingtone dohodu o obrannej spolupráci (DCA). Jej obsah sa prakticky nelíši od dohody, ktorú v minulom volebnom období stopla SNS.

Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Pri podpise bol aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Prítomnosť amerických vojsk

Dohoda by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporila.

(tod/tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.