6. februára, 07:09

Šachová veľmajsterka žaluje Netflix za poškodenie mena, súd zamietol žiadosť o zrušenie žaloby

Šachová veľmajsterka žaluje Netflix za poškodenie mena, súd zamietol žiadosť o zrušenie žalobyHerečka Anya Taylor-Joy v seriáli Dámsky gambit. Foto: ČSFD.sk

Jeden z najväčších hitov spoločnosti Netflix údajne poškodil meno niekdajšej šachovej veľmajsterky gruzínskeho pôvodu. Ak v súdnom spore uspeje, americká firma jej bude nútená vyplatiť päť miliónov dolárov.

Koncom roku 2020 zažil premiéru sedemdielny seriál Dámsky gambit z dielne Netflixu. Feminizovaný príbeh fiktívnej šachovej hráčky, ktorá súperila s mnohými mužmi o titul veľmajsterky, zaznamenal obrovský úspech. Okrem iného podporil aj záujem o šach, píše Československá filmová databáza.

Zároveň sa seriál stal predmetom súdneho sporu. Americký Netflix zažalovala veľmajsterka z roku 1978 Nona Gaprindašviliová. V seriáli ju vykresľujú ako šachovú hráčku, ktorá nikdy nesúperila s mužom. V čase, keď sa odohráva dej Dámskeho gambitu, mala pritom za sebou 28 partií s mužmi. Vyhlásenie považuje za urážlivé a od Netflixu žiada päť miliónov dolárov.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.