Stredajšie zápasy Ligy majstrov priniesli opäť výbornú reklamu na futbal. Prekvapivé zápasy sa zrodili najmä v H skupine.

Basaksehir Istanbul – Manchester United 2 : 1

Foto : TASR /AP

Manchester je tento rok v Lige majstrov v porovnaní s anglickou ligou ako vymenený. V Premier League mu patrí momentálne 15. priečka, ale v Lige majstrov doteraz neprehral. Naopak, turecký majster z hlavného mesta chcel po prvýkrát ochutnať historické víťazstvo.

Nanešťastie formu z domácej ligy si priniesol Manchester aj do tohto zápasu. Takisto aj tu hral antifutbalového protagonistu. Nebol to ten United z minulých zápasov Ligy majstrov. Basaksehir nedokázal v predchádzajúcich zápasoch streliť ani len gól. Tu sa však hráči radovali už v 13. minúte. Demba Ba si poľahky nabehol za posledného hráča United, ktorým bol Matić, vypýtal si loptu a aj ju dostal a zamieril sám na brankára. Toho skúsene prekonal strelou do pravého dolného rohu.

United nemal pri kombinácii na útočnej polovici skoro žiadny priestor a bolo preň extrémne zložité vrátiť sa do zápasu. Do 30. minúty nedokázali ohroziť brankára Gunoka. V 40. minúte sa k slovu dostal znova Basaksehir, keď sa presadil jeho tradičný strelec Edin Visca. Manchester bol bezzubý, ale v 43. minúte po hlavičke Martiala strelil kontaktný gól.

V druhej polovici sa však zo strany „The Reds“ nič vážne nezmenilo. V 61. minúte poslal Solskjaer na trávnik posilu Edinsona Cavaniho. Tomu však neprichádzala žiadna prihrávka. Naopak, Istanbul hral to, čo potreboval, a na veľké prekvapenie v obrane podával veľmi solídny výkon. V zápase bol  neviditeľný inak výborný strelec Bruno Fernandes, ale prihrávky na neho by ste počas zápasu vedeli zrátať na prstoch jednej ruky.

Tri body tak zostali v Turecku. Basaksehir si pripísal pri svojej premiérovej účasti v skupinovej fáze LM prvý triumf. Naopak, Solskjaer bude čeliť opäť veľkej kritike. V drese Basaksehiru odohral celý zápas aj náš Martin Škrtel, keď bol počas zápasu platným členom zadných radov víťazného tímu.

RB Lipsko – Paríž Saint Germain 2 : 1

Foto : TASR/AP

Oba celky si brúsili zuby na druhé víťazstvo tohtoročnej edície Ligy majstrov. Nemecký tím si chcel zobrať požičané z minulého roka, keď ho vtedy PSG vyradilo až v semifinálovom súboji. Teraz musel riešiť ďalšie problémy, pretože mal zranených štyroch hráčov zo základnej zostavy. No rovnako na tom bol aj Paríž, keď mu chýbali rozdieloví hráči ako Mbappé a Neymar.

Napriek týmto individuálnym výpadkom sa Paríž radoval už v 6. minúte. Sieť po pokutovom kope rozvlnil stredopoliar Angel Di Maria. O pár minút neskôr si vypracovalo Lipsko dve sľubné akcie, ale nepriniesli žiaden gólový zásah. Veľa to však napovedalo, že v zápase nebudú len do počtu. V 15. minúte mohlo byť 2 : 0, ale Angel Di Maria tentoraz zahodil penaltu. Tesne pred pred koncom prvého polčasu sa Christopher Nkunku dostal k výbornej prihrávke a precíznou strelou prekonal brankára. Lopta skončila v ľavom dolnom rohu.

V druhej časti sa hra vyrovnala a na rad prišiel aj systém VAR. V 56. minúte ho rozhodca Szymon Marciniak použil a nariadil penaltu pre domácich. Úspešný exekútor bol Emil Forsberg, ktorý poslal loptu do ľavého dolného rohu bránky Keylora Navasa. Nemecký kormidelník Thomas Tuchel posielal na ihrisko hráčov, ktorí by mohli uspieť v osobných súbojoch, a všetko posielal dopredu.

Ovocie to však už pre francúzsky tím neprinieslo. Do konca zápasu gól už nepadol, ale namiesto toho mal rozhodca iné starosti. V 68. udelil prvú červenú kartu a tesne pred posledným hvizdom v 95. minúte udelil druhú. V H skupine sa tak zrodili úplne opačné výsledky, ako sa spočiatku rátalo.

FC Sevilla – Krasnodar 3 : 2

Španielsky tím hrá svoju klubovú súťaž už tradične na popredných miestach. Výnimkou nie sú ani európske súťaže. Úplne opačne je na tom ruský Krasnodar, ktorý sa trápi v ruskej najvyššej futbalovej lige a ružovo to s ním nevyzerá ani v Lige majstrov. Favorit bol pred zápasom viac ako jasný.

No v prvom polčase to tak nevyzeralo. Nikto by pred zápasom netipoval, že ruský klub bude už v 21. minúte vyhrávať 0 : 2. Z priameho kopu prekonal Čecha Vaclíka Magomed Sulejmanov a v 21. minúte z penalty Marcus Berg. Sevilla však herne nevytuhla a futbalovo bola jasne lepšia. Bolo otázkou, času kedy skóruje. V 42. minúte sa presadil navrátilec Chorvát Ivan Rakitič. V šestnástke súpera poslal hlavou loptu do ľavého dolného rohu siete. Na konci prvého polčasu uvidel červenú kartu Jesus Navas a Sevilla tak vedela, že zápas bude dohrávať v desiatich hráčoch.  Efektivita Krasnodaru bola v prvom polčase excelentná. Z dvoch vyslaných pokusoch na bránu skóroval dvakrát.

V druhom polčase aj v desiatich hráčoch dokázala Sevilla efektívne napádať. Dostatočne dlho si udržovala loptu na svojich kopačkách. Po zopár nepresných prihrávkach sa španielsky celok dočkal úspechu v 69. minúte, keď En Nesyri poslal loptu do brány z bezprostrednej blízkosti. O dve minúty ten istý hráč bol v správnom čase na správnom mieste a odrazenú loptu v pokutovom  území poslal za brankára Safonova. Nesyri mal šancu aj na hetrik, ale loptu poslal tesne vedľa tyčky. Sevilla nielen že dokázala vyhrať s desiatimi hráčmi v poli, ale ešte zápas dokázala v priebehu aj otočiť. Úradujúci šampión Európskej ligy má teda do najbližších zápasoch na čom stavať.