7. februára, 05:51

Rusínsky aktivista Peter Medviď: Aj maličký národ sa dá obrodiť

Rusínsky aktivista Peter Medviď: Aj maličký národ sa dá obrodiťPeter Medviď

Peter Medviď je šéfredaktorom rusínskych novín NN info Rusyn, dramaturgom rádia Rusyn FM, prekladateľom, divadelníkom, spisovateľom a rusínskym aktivistom v jednej osobe. V rozhovore pre denník Štandard vysvetľuje, v akom stave sa nachádza rusínska komunita na Slovensku, ako je prepojená história Rusínov a Slovákov, prečo sa po roku 1989 museli Rusíni pokúsiť o vzkriesenie národa a aj to, aké majú plány do budúcnosti.

Rusíni majú za sebou pomerne zaujímavé sčítanie obyvateľstva, v ktorom ste zaznamenali nárast obyvateľov hlásiacich sa k rusínskej národnosti a zároveň úbytok tých, ktorí rusínsky jazyk označili ako materinský. Ako vnímate tieto výsledky?

V prvom rade by som chcel povedať, že rusínska reprezentácia od začiatku procesu, v ktorom sa diskutovalo o metodike sčítania, vravela, že sme za to, aby bola v sčítaní obyvateľstva len jedna a nie dve otázky na národnosť. Väčšinou vo Výbore pre národnostné menšiny a etnické skupiny bolo prijaté, že chceme dve otázky, takže sme to prijali ako demokratické riešenie a prispôsobili sa.

Dôvod?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.