Nový ústavný zákon umožní vláde predlžovať núdzový stav opakovane a prakticky neobmedzene.

Poslanci Národnej rady po Vianociach na 20. schôdzi schválili vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon (č.227/2002 Z. z.) o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu. Hoci novela prešla len o jeden hlas, prešla pomerne jednoznačne. Kým pri prvom hlasovaní pred sviatkami chýbal na schválenie jediný hlas, tentokrát za zmenu ústavného zákona hlasovalo 91 z 93 hlasujúcich, prítomných bolo spolu 94 vládnych poslancov. Všetci vládni poslanci hlasovali za, zdržala sa iba poslankyňa Katarína Hatráková (KÚ, OĽaNO), proti hlasoval poslanec Čepček, Ján Kerekréti nehlasoval (obidvaja OĽaNO). Poslankyňa Andrea Letanovská (Za ľudí) nebola prítomná. Na ústavné zmeny je potrebný súhlas 90 poslancov.

V novele došlo k tomu, že núdzový stav bude môcť vláda predlžovať prakticky neobmedzene, kým jej to bude schvaľovať parlament. Tomuto princípu už na ostatnej schôdzi oponovala poslankyňa Hatráková, hovorila o tom aj v našom podcaste. Poslankyni vadil presun kompetencií z parlamentu na vládu, pričom navrhla aj elegantný kompromis. Takýto mimoriadny stav by platil iba šesť, respektíve dvanásť mesiacov, potom by zákon expiroval. Namiesto dohody však čelila iba rastúcemu tlaku. Napokon sa zdržala.

https://dennikstandard.sk/podcast/poslankyna-hatrakova-o-zasadnej-pripomienke-k-ustavnemu-zakonu-o-nudzovom-stave/

Podľa novelizovaného zákona je núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní. Núdzový stav vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas predĺžiť najviac o ďalších 40 dní, a to aj opakovane.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.