4. februára, 14:54

Nijaké základne ani jadrové zbrane. Rezort zahraničia zverejnil znenie doložky k obrannej dohode s USA

Nijaké základne ani jadrové zbrane. Rezort zahraničia zverejnil znenie doložky k obrannej dohode s USASlovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok počas podpisovania obrannej dohody s USA vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Krátko po podpise obrannej dohody s USA k nej rezort zahraničia zverejnil interpretačnú doložku od prezidentky. V doložke sa píše, dohoda neznamená vznik vojenských základní USA na Slovensku a Washington tu nechce rozmiestňovať jadrové zbrane.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR zverejnilo znenie interpretačnej doložky americkej strany k dohode o obrannej spolupráci s USA (DCA). V doložke sa píše, že dohoda výslovne uznáva plné rešpektovanie suverenity a zákonov SR Spojenými štátmi v súvislosti s umiestňovaním obrannej výzbroje, zásob a materiálu.

USA tvrdia, že dohoda nevytvára ich základne na Slovensku, ale právne záväzky týkajúce sa podmienok prístupu USA a využívania dohodnutých zariadení a priestorov, akými sú slovenské vojenské základne. Považujú to za dôležité pre vzájomnú obrannú spoluprácu vrátane možných investícií USA do slovenskej infraštruktúry a spoločného výcviku. „Hoci dohoda nie je rozhodnutím ani jednej zo strán vyslať personál konkrétnym spôsobom, stanovila by podmienky pre výraznejšiu spoluprácu s cieľom zlepšiť bezpečnosť Spojených štátov, Slovenskej republiky aj celkovo NATO,“ poznamenala americká strana.

Spojené štáty deklarujú, že nemenia svoj pohľad na rozmiestňovanie jadrových zbraní. „Členské štáty NATO nemajú ‚žiaden zámer, plán ani dôvod‘ rozmiestňovať alebo skladovať jadrové zbrane na území jej nových členov vrátane Slovenska,“ píše sa v doložke s tým, že dohoda nepovoľuje ani nezakazuje rozmiestňovanie konkrétneho druhu zbraní.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.