5. februára, 09:25

Pasca nulového covidu

Pasca nulového coviduCharlotte Bellisová pózuje so svojím partnerom Jimom Huylebroekom v Kábule. Foto: TASR/AP

Nie je jednoduché vyzerať bezcitnejšie ako Taliban, novozélandskej vláde sa to však podarilo. Keď tehotnej novinárke Charlotte Bellisovej jej vláda odmietla povoliť návrat domov, obrátila sa na Taliban s prosbou, či by jej nepomohol. Afganskí hrdlorezi súhlasili. Novozélanďanom sa tak zo seba podarilo urobiť tyranov so srdcom z kameňa, všetko kvôli stále pochybnejšej politike nulového covidu.

Pravda, zo strany Bellisovej išlo skôr o spôsob, ako zatlačiť na vládu a vymôcť si miesto v karanténnom hoteli. Návrat do krajiny vtáka kivi je totiž možný iba vtedy, ak je človek ochotný stráviť desať dní v štátnej karanténe. Počet miest je obmedzený a čakacia listina dlhá. Vláda tak oznámila Bellisovej, že musí počkať.

Bellisová sa momentálne zdržiava v jednom z najstrašnejších miest sveta, totiž v Bruseli. Belgické vízum sa jej však končí, a tak sa potrebuje dostať domov. Novozélandské úrady jej odporučili požiadať o predĺženie víza.

Namiesto toho novinárka napísala Talibanu, či by ju prijal. Afganistan je totiž jediná ďalšia krajina, do ktorej má stále platné vízum, v lete tam pokrývala stiahnutie západných vojsk. Pôrod v Bruseli je určite bezpečnejší ako v Kábule, o to však nikdy nešlo. Bellisová umne spropagovala svoj príbeh a novozélandská vláda pre ňu našla miesto v karanténnom hoteli. Do tejto situácie by sa nemusel Nový Zéland dostať, keby netrval na politike nulového covidu.

Tvrdé, ale komické lockdowny

Tak sa hovorí stratégii, ktorá má covid vykoreniť. Cieľom je pomocou čo najtvrdších lockdownov úplne zmraziť pohyb spoločnosti, a tým zastaviť šírenie vírusu. Ten potom vymizne. A novozélandské lockdowny boli naozaj tvrdé, aj keď niekedy komické.

Napríklad vlani v septembri polícia zadržala dvoch mužov, ktorí pašovali v prísnom lockdowne do najväčšieho novozélandského mesta Auckland veľké množstvo jedla z KFC, čo bolo vtedy zakázané. V aute mali tiež 100-tisíc novozélandských dolárov (zhruba 59-tisíc eur). Na kritiku, že nie je možné držať spoločnosť pod dohľadom a v neustálom strachu z náhlych karantén, mohol Nový Zéland poukázať na svoje štatistiky. V zhruba päťmiliónovej krajine zomrelo na covid len 53 ľudí.

Problém s politikou nulového covidu je, že na nej musí spolupracovať zvyšok planéty. Môže sa vám podariť vykoreniť covid vo svojich hraniciach, ale akonáhle ich zase otvoríte, ľudia vám ho zatiahnu späť. Preto táto politika uspela v podstate len v štátoch, akými sú svetu vzdialené ostrovy, ako je práve Nový Zéland či Austrália, alebo v totalitárskych, ako je Čína.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.