6. februára, 09:12

Týždeň pápeža: František sa zastal vyberačov daní a vyzval k bratstvu, inak sa všetko zrúti

Týždeň pápeža: František sa zastal vyberačov daní a vyzval k bratstvu, inak sa všetko zrútiPápež na generálnej audiencii. Foto: AP/TASR

Pápež František sa tento týždeň zastal vyberačov daní a vyzval ich k zákonnosti, nestrannosti a transparentnosti. Opäť pozval ľudí k bratstvu a solidarite na Medzinárodný deň ľudského bratstva. Spoločenstvo svätých je podľa neho spoločenstvo zachránených hriešnikov.

Rímsky biskup vyzval vyberačov daní k zákonnosti, nestrannosti a transparentnosti. Na audiencii s pracovníkmi finančnej správy podčiarkol, že Biblia nedémonizuje peniaze, ale vedie k ich správnemu používaniu, ktoré nie je ľahké. Pripomenul starodávnu prax odvádzať desiatok panovníkovi, ktorý spomína i Stará zmluva. Podľa pápeža treba zmeniť mentalitu, podľa ktorej tieto osoby „siahajú ľuďom do vreciek“.

„V skutočnosti je zdaňovanie znak zákonnosti a spravodlivosti. Musí podporovať prerozdeľovanie bohatstiev a chrániť dôstojnosť chudobných a posledných, ktorým vždy hrozí, že ich nakoniec mocní utlačia. Ak je daň spravodlivá, slúži spoločnému dobru. Pracujme na tom, aby rástla kultúra spoločného dobra, to je dôležité.“

Jorge Bergoglio vyberačov daní pozval k čestnej a obetavej práci, aby boli občania motivovaní platiť dane, najmä ak výber daní prispeje k zníženiu nerovností a dobre sa investuje do práce, zdravotníctva a vzdelávania.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.