3. februára, 22:49

Američania tvrdia, že Rusi majú pripravenú zámienku na napadnutie Ukrajiny

Američania tvrdia, že Rusi majú pripravenú zámienku na napadnutie UkrajinyHovorca ministerstva obrany USA John Kirby. Foto: TASR/AP

Domnievame sa, že Rusko vytvorí veľmi živé propagandistické video a zaútočia na Ukrajinu, tvrdí to hovorca Pentagonu John Kirby. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval, že podobné predpovede z minulosti už Američanom nevyšli.

Rusko má v pláne vymyslieť si zámienku pre napadnutie Ukrajiny, tvrdia to predstavitelia amerických tajných služieb. Pravdepodobne pôjde o video zachytávajúce zinscenovaný útok. Vo štvrtok to uviedli vysokopostavení predstavitelia Bieleho domu, informovali o tom viaceré svetové agentúry.

„Máme informáciu, že Rusko si zrejme bude chcieť vymyslieť zámienku na napadnutie… Domnievame sa, že Rusko vytvorí veľmi živé propagandistické video, ktoré môže zahŕňať telá a hercov, ktorí budú vykreslení ako trúchliaci, a obrazy zničenej oblasti,“ uviedol hovorca amerického Pentagónu John Kirby.

Podľa Washingtonu by Rusko takto mohlo zinscenovať útok ukrajinskej armády alebo tajnej služby „na ruské zvrchované územie alebo na ruskojazyčné obyvateľstvo“.

„S istotou nevieme, či toto je cesta, ktorú si (Rusko) vyberie, vieme však, že je to možnosť, o ktorej sa uvažuje,“ uviedol pre médiá Jonathan Finer – zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť. Washington tieto konkrétne obvinenia podľa nemenovaného amerického predstaviteľa zverejňuje preto, aby Rusko „odradil“ od podobných plánov. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však vo štvrtok uviedol, že americké tajné služby neinformujú o podobných plánoch Ruska prvýkrát, pričom tieto varovania sa v minulosti nenaplnili.

„Niečo podobné už zaznelo aj predtým, ale nič také sa nestalo,“ uviedol Peskov.

Napätie medzi Ruskom a Západom v súvislosti so situáciou na Ukrajine stúpa už niekoľko týždňov. Washington obviňuje Moskvu z toho, že pripravuje vojenskú inváziu na Ukrajinu. Rusko popiera tvrdenia, že plánuje inváziu, a naopak žiada od Západu bezpečnostné záruky. (tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.