5. februára, 07:11

Evanjelici boli v roku 1939 za Slovenský štát, katolíkov však márne vyzývali na svornosť

Evanjelici boli v roku 1939 za Slovenský štát, katolíkov však márne vyzývali na svornosťBiskup Samuel Štefan Osuský (v popredí) vystupuje na zjazde mladých evanjelikov v Banskej Bystrici v júli 1939. Foto: Almanach XVIII. zjazdu SEM v Banskej Bystrici

Obdobie rokov 1939 až 1945 bolo posledným v histórii Slovenska, keď náboženské rozpory hrali otvorenú rolu. Pritom samostatný štát brali na začiatku katolíci i evanjelici ako realitu.

Po vzniku samostatného slovenského štátu v marci 1939 dostal nový útvar podporu od miestnej katolíckej cirkvi. Postavil sa zaň napríklad vplyvný spišský biskup Ján Vojtaššák. Hlavným predstaviteľom štátu sa stal katolícky kňaz Jozef Tiso. Aký bol postoj slovenských evanjelikov?    

Keďže jedinou povolenou politickou silou, popri zástupcoch menšín, bola vtedy katolícka Hlinkova slovenská ľudová strana, bolo zrejmé, že evanjelici nebudú mať na ružiach ustlané – zvlášť, keď im ľudáci vyčítali, že vlády v prvej Československej republike ich uprednostňovali.  

K presnej odpovedi, aké postoje k vzniku samostatného Slovenska zaujímali v pohnutých európskych časoch jednotliví evanjelici, sa nedostaneme, to by sme museli ísť od človeka k človeku. No udalosti roka 1939 nám predsa niečo naznačujú, môžeme si spraviť obraz. Poďme sa vrátiť do tohto obdobia.

Je nás síce málo, ale predsa dosť

Pomôžeme si niektorými dokumentmi, ktoré v tomto období vydala sama evanjelická cirkev. Nejde v nich len o suché konštatovania či stanoviská, cítiť z nich život, atmosféru tých dní.

Najvýznamnejším podujatím roka 1939, ba možno celého dovtedajšieho desaťročia, bolo zhromaždenie Zväzu evanjelickej mládeže (vtedy sa zväz písal sväz, preto skratka SEM). V dňoch 7. až 9. júla 1939 sa v Banskej Bystrici uskutočnil 18. zjazd SEM. I na dnešné pomery išlo o mimoriadnu udalosť – zišlo sa na ňom 50-tisíc ľudí.

Zjazdy mládežníkov sa pravidelne konali už od roku 1922, keď sa evanjelici na Slovensku po vzniku nového štátu osamostatnili, ale také niečo ako v roku 1939 ešte nezažili. Nechajme hovoriť účastníkov. Sprostredkuje nám to almanach, ktorý vyšiel počas nasledujúcich Vianoc.

Biskup západného dištriktu evanjelickej cirkvi Samuel Štefan Osuský opísal podujatie slovami, že „banskobystrický XVIII. zjazd bol najmohutnejší zo všetkých a prekvapil naše očakávania“. Nadšenie veriacich bolo nesporné.

Generálny biskup evanjelickej cirkvi Vladimír Čobrda vyhodnotil, čo sa vlastne podarilo: „Na zjazde v Banskej Bystrici dostalo sa nám, a to zo strany, z ktorej sme to najmenej očakávali, vzácneho poučenia, že nás je síce málo, ale predsa dosť; a keď sme aj len pätina slovenského národa, nechceme sa uspokojiť s rolou piateho kolesa na voze, ale chceme byť a chceme sa dokázať piatym prstom – palcom – na ruke, bez ktorého ostatné štyri prsty celej ruky nemali by ceny. V tomto znamení chceme kráčať a pracovať aj v budúcnosti, aby sme boli požehnaním nielen pre evanjelickú cirkev, ale pre slovenský národ.“  

Masové zhromaždenie mladých evanjelikov v júli 1939. Foto: Almanach XVIII. zjazdu SEM v Banskej Bystrici

Istú zdržanlivosť vyjadril predseda SEM Ján Kubačka: „Ak rúcanie sa doterajších foriem štátneho života a vytváranie štátu nového bolo výslednicou politických zvratov a dialo sa rýchlosťou prekvapujúcou, tak veci srdca a duše indivídua nikdy nemôžu sledovať tento rýchly tok vonkajšieho života a prispôsobujú sa vždy pomalším tempom.“  

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.