3. februára, 18:36

Ukrajina sa zbližuje s Tureckom, prezidenti podpísali vojenskú a obchodnú dohodu

Ukrajina sa zbližuje s Tureckom, prezidenti podpísali vojenskú a obchodnú dohoduPrezidenti Erdogan a Zelenskyj, foto: TASR/AP

Od Ukrajiny ide o prekvapivý ale logický ťah. Turecko má napäté vzťahy s Ruskom, Amerikou aj ďalšími štátmi NATO. V regióne si presadzuje svoje záujmy, naposledy sme to videli na Kaukaze. S Ukrajinou štartuje Turecko novú spoluprácu.

Prezident Zelenský ukázal, že vie prekvapiť. Za posledné dni už druhýkrát. Prvýkrát keď napomenul Washington a jeho spojencov, aby ne-eskalovali napätie, a teraz dohodou s Tureckom, ktoré je rivalom Ruska a ktoré nemá dobré vzťahy ani s krajinami Západu.

Hlavnou témou štvrtkového rokovania ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho tureckého náprotivku Recepa Tayyipa Erdogana v Kyjeve bola sféra bezpečnosti, prezidenti podpísali dve dôležité dohody. Podľa Erdogana je Turecko pripravené stať sa prostredníkom medzi Ukrajinou a Ruskom, podstatnejšia však bude vojenská spolupráca obidvoch štátov.

Všetko sa však nezaobišlo bez diplomatického dekóru. Podľa tureckého prezidenta môže byť kríza týkajúca sa Ukrajiny vyriešená v rámci minských dohôd: „Úprimne veríme, že kríza bude zažehnaná mierovou a diplomatickou cestou s ohľadom na územnú celistvosť Ukrajiny a minské dohody,“ uviedol na spoločnej tlačovej konferencii Erdogan, pričom poznamenal, že Turecko podporuje územnú celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny, a to aj vrátane polostrova Krym. Podpora minských dohôd je ale tiež odkazom Rusku, ktoré žiada rovnakú vec. Ukrajina totiž nedodržiava minské dohody pokiaľ ide o status a práva tzv. separatistických republík.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.