Umelci sú hlúpi. Obhajoba Whoopi Goldbergovej

Martin Weiss
Whoopi Goldbergová. Foto: TASR/AP

Umelci sú hlúpi. Obhajoba Whoopi Goldbergovej

Na prvý pohľad efemérny americký škandál tohto týždňa, ktorý vyvolala herečka Whoopi Goldbergová, je až prekvapivo nabitý témami typickými pre súčasný okamih amerických dejín. Vzišiel síce z typického programu nenáročnej, oddychovej televíznej zábavy, ale pritom sa v ňom stretlo niekoľko dôležitých súčasných trendov s hlbokými, až filozofickými koreňmi.

Whoopi Goldbergová. Foto: TASR/AP

„Holokaust nie je o rase,“ zopakovala niekoľkokrát za sebou populárna herečka v diskusnom programe The View. „Je o tom, ako nehumánne sa ľudia chovajú k ľuďom.“ Židia a páchatelia holokaustu podľa nej „sú dve skupiny bielych ľudí“.

Holokaust je tu asi tá najpovrchnejšia rovina. Každý vie, že spochybňovať holokaust je zlé a čo nutne musí nasledovať, keď sa o ňom nejaká rešpektovateľná osoba nekonvenčne vyjadrí.

Čo z toho vyplýva

Goldbergová ho nijako nepopierala, ale tvrdila, že v ňom nešlo o rasu. Čo je jednak v úplnom rozpore s tým, čo o ňom hovorili samotní nacisti, ktorí, ako je známe, používali slovo „rasa“ neustále. A jednak z toho pre súčasnosť vlastne vyplýva, že antisemitizmus nie je rasizmus.

A to už nie je len spor o slovíčka v učebniciach. Pretože okolo toho sa v poslednej dobe v amerických progresívnych kruhoch veľa deje. Zhodou okolností deň po Goldbergovej Anti-Defamation League, dlhoročná organizácia, ktorá je zásadnou americkou autoritou v boji s rasovými predsudkami, ale primárne a tradične v boji s antisemitizmom, zmenila svoju oficiálnu definíciu rasizmu. Zatiaľ čo predtým tam stálo, že ide o „presvedčenie, že určitá rasa je nadradená či podriadená ostatným“, po novom je rasizmus „marginalizácia a/alebo útlak farebných ľudí založený na sociálne navrhnutej rasovej hierarchii, ktorá privileguje bielych ľudí“.

Pokiaľ to chápete tak, že len belosi môžu byť rasisti, čítate správne.

Kontroverzný názor sa stal takpovediac oficiálny

Je to názor, ktorý sa v progresívnych akademických a aktivistických kruhoch už dlho presadzuje, ale je kontroverzný. Dnes je teda takpovediac oficiálny.

Jeho fungovanie je možné sledovať dlho, ale v poslednom období čoraz silnejšie. Trebárs v antisemitských incidentoch v hnutiach ako Women's March alebo Black Lives Matter alebo v neochote hovoriť o tom, že páchateľmi súčasnej vlny útokov na Američanov ázijského pôvodu sú prevažne černosi, a rasu páchateľa výberovo akcentovať len v prípadoch, keď je páchateľom beloch.

A mohli by sme pokračovať o problematike prijímacích konaní na elitnej americkej univerzite, kde je predmetom dnes už viacerých súdnych sporov ich zjavná snaha obmedzovať prijímanie Aziatov. A ešte by sme mohli poukázať na bizarný problém z prostredia indických imigrantov. Tam je rozšírený predsudok príslušníkov elitnej kasty brahmanov voči príslušníkom podkasty dalitov, takzvaných nedotknuteľných – predsudok oveľa starší ako americký, od otrokárstva sa odvíjajúci rasizmus a prežívajúci aj medzi vysoko vzdelanými Indmi napríklad v Silicon Valley. A americký antidiskriminačný aparát si s tým v rámci ideológie, že farební ľudia nemôžu byť rasisti, nevie rady. A tak ďalej.

Málo židovské meno na to, aby sa stala hviezdou

(viac…)
Martin Weiss

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]