4. februára, 13:26

Maloletí nám dôverujú, a tak ich nesmieme zradiť. Cirkev nevie komunikovať o prevencii

Maloletí nám dôverujú, a tak ich nesmieme zradiť. Cirkev nevie komunikovať o prevenciiChiara Griffini. Foto: Bohumil Petrík

Zachráňme krásu nášho modelu vzdelávania a nájdime spôsoby, ako ho zachovať. Cirkvi chýba schopnosť komunikovať o prevencii. Od sebareflexie sme dospeli k spolureflexii, vraví v rozhovore pre Štandard talianska psychoterapeutka, ktorá vedie projekt na ochranu detí.

Chiara Griffiniová je psychoterapeutka, ktorá je na čele talianskeho projektu na ochranu maloletých s názvom Safe – vychovávať a prijímať. Projekt niekoľkých organizácií predstavili koncom vlaňajška na vatikánskej konferencii, na ktorej sa cez video prihovoril aj pápež František. Pred rokom tiež vyšla v taliančine kniha Nie je to aplikácia: Propagácia stáleho systému ochrany neplnoletých v cirkvi a spoločnosti, ktorú Griffiniová editovala.

V rozhovore prezradila, prečo v cirkvi dochádza skôr k zneužívaniu mužov než žien, aká je najlepšia starostlivosť o druhých a podelila sa aj o niektoré osvedčené postupy pri prevencii a ochrane neplnoletých.

Prečo sa kniha o ochrane detí volá Nie je to aplikácia?

Lebo aplikáciu môžete nainštalovať a odinštalovať, ak sa vám už nepáči. Ochrana maloletých však takáto nie je, musí byť súčasťou formácie tých, ktorí sa venujú deťom v cirkvi i spoločnosti. Vyžaduje si neustálu pozornosť, lebo je súčasťou súčasného vzdelávania.

Robí v tomto ohľade katolícka cirkev dosť?

Najprv z podnetu pápeža Benedikta XVI. a potom pápeža Františka sa cirkev angažuje v obnove povedomia o tomto jave vo vnútri cirkvi. Nejde len o problemtiku odpustenia, hanby, ale o to, aby sme ako dospelí boli dobrými správcami a animátormi detí, ktoré nám zverili. Lebo vždy, keď v cirkvi dôjde k prípadu zneužívania, dôjde k hriechu a hrozí, že spochybníme vieru našich bratov a sestier, lebo už nepočujú Ježišove slová: „Nechajte deti a nebráňte im prichádzať ku mne“ (Evanjelium podľa Matúša 19, 14).

Ako sú na tom iné organizácie a spoločenstvá?

Cirkev v tejto oblasti len začína. Nehovorila by som o tom, kto robí viac či menej, ale o odvahe, že cirkev začala hovoriť. Začali sme, aby sme dobre načúvali, dobre sa starali a aby sme mali dobrú prevenciu. To nielen pomáha odhaliť daný prípad ako zločin, ktorý treba stíhať, ale pomáha prispieť k uzdraveniu zranenia obete. Táto aktivita cirkvi teda môže pomôcť obetiam pri hľadaní spravodlivosti, ale dá im aj pocítiť, že v procese uzdravenia nie sú sami, ale v komunite s ostatnými.

Prečo sa zneužívanie maloletých v cirkvi vôbec vyskytlo?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.