28. decembra 2020

Veľmi ťažké dni pred nami. Nemocnice budú žať úrodu oneskorených reakcií, píše primár Kulkovský

Veľmi ťažké dni pred nami. Nemocnice budú žať úrodu oneskorených reakcií, píše primár KulkovskýOčkovanie proti ochoreniu COVID-19 v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Foto: Ján Krošlák/TASR

Necelé dva mesiace po prvom celoplošnom testovaní, ktoré malo byť podľa premiéra atómovou zbraňou na nový koronavírus, počty pozitívne testovaných aj hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením Covid-19 narastajú a unavení zdravotníci volajú v zúfalstve o pomoc.

Od začiatku pandémie do 27. decembra sa novým koronavírusom nakazilo na Slovensku dovedna viac ako 168-tisíc ľudí. 120-tisíc sa už vyliečilo, ale aktívnych prípadov po novembrovom poklese opäť pribúda a je ich momentálne takmer 47-tisíc. Z toho vyše 2 400 je v nemocniciach, čo popri iných hospitalizáciách predstavuje veľký nápor na slovenské zdravotníctvo.

Na pľúcnu ventiláciu je napojených 209 ľudí. Na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) leží 150 pacientov s ochorením Covid-19 a na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je ďalších 190 chorých.

Čo sa týka hospitalizácií, najhoršie sú na tom na Slovensku Nitriansky a Trenčiansky kraj, kde sa nemocnice boria s najvyšším počtom pacientov s diagnostikovaným novým koronavírusom.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.