V Zázrivej je syrárstvo neodmysliteľná súčasť rodiny. Ak syrové nite a korbáčiky nevyrába priamo každá domácnosť, tak aspoň ich stará mama či teta.

Presne o jedenástej poobede kráčame po schodoch do komplexu Syrex Zázrivá. Ako sa na Oravu patrí, poctivo sneží, takže hornatý terén vyzerá rozprávkovo vianočne. Vnútri nás už čaká syrárka Alena Zajoncová, aby nám ukázala a vysvetlila, ako sa robia pravé zázrivské syrové nite.

Základnou surovinou na výrobu je mlieko, ktoré vozia zo salaša oproti. Alenka ho dala do veľkej nádoby, kde ho zohriala a pridala doň syridlo. To spôsobí, že sa z mlieka vyzráža syr, ktorý sa usadí naspodku. Od neho sa navrchu oddelí voda, ktorá sa volá srvátka. Tá podporuje kysnutie syra a stláča ho stále nadol, takže sa na dne nádoby usadí plát syra.

Keď sa však syr vyrába vo veľkom množstve, srvátka sa ďalej zohrieva, a tak sa z nej postupne uvoľňujú malé hrudky syra. Tie sa zozbierajú, prešľahajú a vzniká žinčica, ak sme použili ovčie mlieko. "Ak by sme použili kravské mlieko, srvátku tiež zohrejeme, avšak malé hrudky syra nezošľaháme dokopy. Namiesto toho ich precedíme cez sitko alebo plátennú plienku a vznikne syr ricotta," približuje pracovníčka taje využitia oboch druhov syra.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.