2. februára, 16:49

Lockdowny na začiatku pandémie znížili úmrtnosť iba o 0,2 percenta, tvrdí štúdia

Lockdowny na začiatku pandémie znížili úmrtnosť iba o 0,2 percenta, tvrdí štúdiaMuž máva holandskou zástavou s nápisom Sloboda počas demonštrácie proti pandemickým reštrikciám v Amsterdame 2. januára 2022. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Lockdowny v prvopočiatkoch pandémie stlačili mieru úmrtnosti na covid v západnom svete iba o zanedbateľné desatiny percenta. Vyplýva to zo štúdie Univerzity Johna Hopkinsa z USA. Hoci rozsiahla metaanalýza ešte neprešla recenzným konaním a kritici zdôrazňujú zaujatosť autorov, faktom je, že podobné dáta už prišli napríklad aj z Akadémie vied ČR či Univerzity Ludwiga Maximiliána v Mníchove.

Koronavírusové obmedzenia v počiatočných fázach pandémie mali zanedbateľný vplyv na zníženie počtu úmrtí na COVID-19. Vyplýva to z metaanalýzy americkej Univerzity Johna Hopkinsa. Vedci pri jej tvorbe skúmali dáta z kontinentálnej Európy, Veľkej Británie a zo Spojených štátov amerických.

Ekonómovia konkrétne zistili nasledovné: zatvorenie hraníc stlačilo úmrtnosť iba o 0,1 percenta. Lockdowny o 0,2 percenta. Zatvorenie škôl pomohlo v 4,4-percentnej miere. Badateľnejší vplyv ale malo napríklad zatvorenie neesenciálnych podnikov, ktoré počty obetí zrazilo o 10,6 percenta.

„Nenachádzame takmer žiadne dôkazy o tom, že nariadené lockdowny v Európe a Spojených štátoch mali výrazný vplyv na úmrtnosť na COVID-19,“ napísali vedci.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.