2. februára, 15:44

Eurokomisia zaradila plyn a jadro dočasne medzi ekologické zdroje. Rakúsko to napadne na súde

Eurokomisia zaradila plyn a jadro dočasne medzi ekologické zdroje. Rakúsko to napadne na súdeChladiace veže jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach. Foto: TASR / Lukáš Grinaj

AKTUALIZOVANÉ Jadro a plyn dostali od Európskej komisie dočasne zelenú. No jej pôvodný návrh z konca roka má niekoľko menších zmien. Aktuálny návrh takzvanej energetickej taxonómie budú schvaľovať členské štáty a Európsky parlament. Do obsahu však už zasahovať nemôžu. Rakúsko napadne rozhodnutie eurokomisie na súde.

Európska komisia (EK) pripomenula, že EÚ sa chce do roku 2050 stať klimaticky neutrálnou, na čo potrebuje veľké množstvo súkromných investícií. Cieľom taxonómie je nasmerovať súkromné investície k činnostiam, ktoré sú potrebné na dosiahnutie klimatickej neutrality.

Klasifikácia taxonómie neurčuje, či určitá technológia bude alebo nebude súčasťou energetických mixov členských štátov. Cieľom je urýchliť prechod na zelenú ekonomiku využitím všetkých možných riešení, ktoré pomôžu dosiahnuť klimatické ciele.

„Posilnenie súkromných investícií je pri prechode k čistým energiám kľúčové. Preto prichádzame so striktnými pravidlami, ktoré umožnia získať financie na podporu prechodu od uhlia na iné zdroje,“ vyhlásila eurokomisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová.

Jadro a plyn dostali zelenú

Vzhľadom na vedecké odporúčania a technologický pokrok sa EK domnieva, že pri prechode zohrajú úlohu aj súkromné investície do činností v oblasti plynu a jadrovej energie. Komisia oba zdroje energie považuje za ekologické napriek kritike Rakúska, Holandska a ďalších štátov. Téme sme sa venovali v Štandarde na prelome roka po prvom návrhu EK.

Týmito prísnymi podmienkami sú pre plyn aj jadrovú energiu, že prispievajú k prechodu na klimatickú neutralitu. V prípade jadrovej energie, že spĺňa požiadavky na jadrovú a environmentálnu bezpečnosť, a v prípade plynu, že prispieva k prechodu od uhlia k obnoviteľným zdrojom energie. Pre všetky uvedené činnosti platia ešte konkrétnejšie dodatočné podmienky.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.