3. februára, 06:57

Najpočúvanejší podcast na svete čelí útoku a snahe o cenzúru

Najpočúvanejší podcast na svete čelí útoku a snahe o cenzúru

Môžu médiá šíriť aj iné ako mainstreamové informácie o koronavíruse? Michal Čop píše o snahách cenzurovať najpočúvanejší podcast na svete.

Počas víkendu viaceré médiá informovali o tom, že Neil Young a ďalší hudobníci odchádzajú na protest voči šíreniu dezinformácií o vakcínach z platformy Spotify. Dôvodom malo byť vystúpenie kontroverzného vedca Roberta Maloneho v najsledovanejšej šou na svete. Zdá sa však, že aktivisti to znova prepískli. Pozrime sa preto, čo sa to deje a kto je Joe Rogan, ktorého sa to týka.

Joe Rogan Experience (Skúsenosti Joea Rogana) je momentálne najpočúvanejší podcast na svete, ktorý priemerne počúva 11 miliónov ľudí. Pre porovnanie, druhá najpopulárnejšia šou v Amerike s názvom Tucker Carlson Tonight nedosahuje ani tretinové čísla (3,24 milióna). A to jedna Roganova relácia trvá v priemere tri hodiny, vychádza niekoľkokrát do týždňa a najnovšie sa dá počúvať len cez streamovaciu službu Spotify.

Kto je Joe Rogan a čomu venuje svoj podcast

Joe Rogan je bývalý zápasník, stand-up komik, moderátor, herec, influencer a biznismen v jednej osobe. Jeho príbeh začal pri bojových umeniach, odkiaľ však kvôli zraneniam rýchlo odišiel a presadil sa ako stand-up komik. Z barov sa Rogan postupne presunul do televízie, kde začal pôsobiť ako moderátor a herec, známy aj u nás vďaka relácii Faktor strachu. Popri tom začal moderovať UFC zápasy, kde sa vypracoval na moderátorskú hviezdu, založil vlastnú značku výživových doplnkov a v decembri 2009 spustil aj vlastný podcast. Ten sa už v nasledujúcom roku stal jedným z najpočúvanejších na svete, vďaka čomu jeho autor v roku 2019 podpísal exkluzívnu zmluvu so spoločnosťou Spotify, ktorá mu má priniesť zisk vo výške 100 miliónov dolárov.

Aj keď podcast začínal ako humoristický, čoskoro sa preorientoval na akýsi lifestyle, kde sa rieši všetko od zdravej výživy a cvičenia, cez filozofiu, psychológiu, hudbu, bojové umenia, až po aktuálne spoločenské otázky či ezoteriku. Dnes má už takmer 1 800 epizód a jeho hosťami bola pomerne široká paleta osobností od MMA zápasníkov, lekárov venujúcich sa zdravej výžive, až po politikov a celebrity ako Snoop Doog, Bernie Sanders, Ben Shapiro, Mike Tyson, Elon Musk, Edward Snowden či Jordan Peterson. 

Je to iný svet a tak to aj vyzerá: Joe Rogan ako moderátor pritom pôsobí ako kríženec Sajfu s Attilom Véghom. Občas je vtipný, občas vážny, občas vulgárny, občas pobúrený. Svoj obraz si postavil hlavne na tom, že nikoho necenzuruje a do svojej šou pozve hocikoho.

Sám Rogan v mnohom reprezentuje súčasnú rozdelenú Ameriku. V minulosti totiž podporoval republikána Rona Paula, potom zas demokrata a tvrdého ľavičiara Bernieho Sandersa. Aj keď Trumpa nemá rád, pred voľbami v roku 2020 sa vyjadril, že ak si má vybrať medzi ním a Bidenom, tak by sa priklonil k Trumpovi. Dôvodom je, že pochybuje o Bidenovom mentálnom zdraví (Trump jeho citáty o Bidenovi potom pomerne často zdieľal na sociálnych sieťach). Napokon však priznal, že volil libertariánsku kandidátku Jo Jorgensenovú.

Rogan podporuje legalizáciu mäkkých drog, aj držbu zbraní. Bol proti vojnám v Iraku a Afganistane a zároveň odmieta moderovať zápasy, kde súťažia transgenderové osoby. Rovnako nemá rád republikánskych jastrabov ako progresívnych demokratov. A zdá sa, že v posledných mesiacoch ho obzvlášť irituje cenzúra v médiách a na sociálnych sieťach a tiež jednostranné informovanie o covide.

A práve to sa stalo dôvodom vlny rozhorčenia, ktorá sa voči nemu vzniesla. Rogan totiž do svojej šou okrem iných menej kontroverzných postáv pozval najprv Petra McCullougha a neskôr aj Roberta Maloneho, ktorí sú hviezdami konšpiračnej scény. Zatiaľ čo McCullougha mainstream ešte nejako rozdýchal, Malone, ktorý bol Roganovým hosťom len pár dni po tom, čo mu Twitter zrušil účet, bol na nich už prisilná káva.

Práve po odvysielaní tejto časti prišlo k už spomínanému stiahnutiu hudby interpretov ako Neil Young, Joni Mitchellovej či James Blunt, no aj výzva viac ako dvesto amerických lekárov, ktorí odsúdili šírenie dezinformácií na platforme Spotify a jej vedenie žiadajú, aby voči nim zakročila. K téme sa vyjadril aj člen Bidenovej administratívy, generál Vivek Murthy, ktorý vyzval sociálne siete, aby zasiahli a zastavili šírenie podobných informácií.

Kto je Robert Malone a čo povedal u Rogana

Robert Malone je americký výskumník, ktorý objavil technológiu mRNA. Bolo to v roku 1987, keď vykonal experiment, pri ktorom zmiešal mRNA s kvapôčkami tuku a pridal k nim bunky, ktoré následne začali produkovať bielkoviny. Samozrejme, tento samotný objav nestačil na to, aby sa mohli začať produkovať vakcíny (významnú úlohu pri dokončení celého procesu zohrala maďarská biochemička Katalin Karikóová a mnohí iní), ale Malone stál na začiatku celého tohto procesu. Aj preto sa ešte pred dvoma rokmi o ňom hovorilo ako o možnom kandidátovi na Nobelovu cenu. Aj vtedy bol považovaný trochu za podivína, ale zároveň za rešpektovaného odborníka. Napokon Malone spolupracoval s americkou vládou a armádou, pre ktorú ako jeden z popredných vedcov skúmal napríklad vírus Zika a hľadal možnosti, ako ho zastaviť, a tiež patril k prvým, ktorí skúmali čínsky koronavírus. Práve preto sa osobne pozná s Faucim a ďalšími špičkami v oblasti infektológie.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.