2. februára, 07:52

Prezidentka má problém s integritou

Prezidentka má problém s integritouZuzana Čaputová Foto: FB Zuzany Čaputovej

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej chcel byť o morálnej kauze. Nesedí však v ňom takmer nič. Najmä nie integrita pani prezidentky.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila k medzinárodnej kríze NATO – Ukrajina – Rusko. Pokúsila sa nám sprostredkovať súčasnú krízu ako morálny príbeh. Bolo to však plné falošných tónov.

Rusko má legitímne práva? A to odkedy?

Po prvé. Prejav prezidentky Čaputovej bol voči Rusku veľmi kritický, ale každý si musel všimnúť jednu vetu, ktorá sa vymykala. Prezidentka povedala: „Rusko má svoje legitímne obavy a práva ako každá iná krajina. Medzi ruskými požiadavkami sú aj také, ktoré si zaslúžia pozorné vypočutie, ako napríklad návrh na zákaz niektorých zbraňových systémov v Európe. A preto má s ním zmysel viesť aj ďalej dialóg.“

Tento výrok je v podstate pravdivý, škoda, že sa za ním podsúvajú nepravdy. Pani prezidentka, ĎALEJ s Ruskom viesť dialóg? Aké ĎALEJ? S Ruskom Západ predsa už roky žiaden seriózny dialóg nevedie. Žiaden.

Pani prezidentka, kedy sme za posledných pätnásť rokov počuli od významných predstaviteľov štátov NATO, že Rusko môže mať svoje práva a legitímne obavy? Nikdy. Prišli ste so šokujúcim objavením. Roky počúvame len to, že každé slovo a čin Ruska je len prejav imperializmu.

Tragickou pravdou je, že na hraniciach s Ukrajinou je stotisíc ruských vojakov. Jednoznačne Putinova vina. A tragickou pravdou je i to, že ak by tam neboli, tak Putinove požiadavky na rešpektovanie ruských, ako hovoríte, legitímnych práv a obáv by nikto na Západe nepočúval. Nikto. A nikto by ich dnes ani nespomenul. Ani vy, pani prezidentka. A to je zase jednoznačne vina Západu. Nikdy za posledné roky žiaden dialóg neviedol. Ak by to bývalo v minulosti inak, nemuselo by celé NATO dnes robiť manévre. Pani prezidentka, čo to predstierate?

Boli časy, keď Čaputová nechcela hovoriť o členstve Ukrajiny v NATO

Po druhé. Zuzana Čaputová predstiera, že legitímne obavy prvej krajiny a vstup s ňou susediacej druhej krajiny do vojenského paktu sú veci, ktoré sú navzájom nesúvisiace. Ale tie veci sú niekedy previazané.

Súhlasím, že tá prvá krajina by nemala brániť tej druhej vo vstupe do paktu. Zuzana Čaputová však úplne zabúda, a nie je sama, že aj krajiny toho paktu sú viazané povinnosťou zodpovedného rozhodovania o vstupe novej členskej krajiny a tá nová členská krajina sa má správať zodpovedne voči členským krajinám paktu, do ktorého hodlá vstúpiť.

Ukrajine želám len to najlepšie. Ale faktom je, že príbeh Ukrajiny je komplikovanejší ako ten romantizujúci príbeh, ktorý podáva prezidentka dnes. Majdanskí politici urobili veľa chýb. Nás sa na nič nepýtali. Nedali si poradiť od troch európskych ministrov zahraničia, ktorí s nimi rokovali. Majdanci uprednostnili cestu násilného zvrhnutia moci. Nepremysleným návrhom jazykového zákona si znepriatelili rusky hovoriacich občanov. A prví, ktorí mali problém so smerovaním Ukrajiny do NATO, nebolo Rusko. Boli to ukrajinskí obyvatelia Donbasu, ktorí zorganizovali referendum o nezávislosti. Ukrajinská vláda do volebných miestností poslala národnú gardu a tiekla krv. V Odese upálili štyridsať Rusov.

No a tí rebeli na Donbase sú tiež Ukrajinci a umierali tam v bojoch po tisícoch. Tí teda do NATO fakt nechceli ísť. Pani prezidentka, vy stotožňujete členstvo Ukrajiny v NATO s mierom, ale veď ten skončil práve na Majdane. A to bolo práve vtedy, keď sa ohlásil znova vstup Ukrajiny do NATO.

Správa Rady Európy hovorí, že v dňoch 18. – 20. februára 2014 bolo na Ukrajine zastrelených 13 policajtov a zranených 207 policajtov, z toho 77 malo strelné poranenia. Od novembra 2013 do 20. februára 2014 bolo zranených dohromady 907 policajtov.

Slovenska sa vtedy nikto na nič nepýtal. A to všetko si máme vymazať z pamäti? A tiež si máme vymazať z pamäti, že v rokoch 1991 – 2013 vládol medzi Ruskom a Ukrajinou v zásade pokoj? Prečo máme brať členstvo Ukrajiny v NATO ako našu svätú vec?

A najmä, veď ani pre vás, pani prezidentka, to nebola donedávna svätá vec.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.