2. februára, 09:38

Boj o tradičné hodnoty bujnie na východe. O svoju kultúru sa však boja i vo Francúzsku

Boj o tradičné hodnoty bujnie na východe. O svoju kultúru sa však boja i vo FrancúzskuZľava taliansky premiér Mario Draghi, americký prezident Joe Biden, francúzsky prezident Emmanuel Macron a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na summite G7 v Cornwalle. Foto: TASR/AP

Ruské ministerstvo kultúry pripravilo vyhlášku na ochranu tradičných hodnôt a Peking už roky stupňuje snahy na posilňovanie domácej kultúry. Oba štáty sa v zásade stavajú proti rastúcemu vplyvu západných ideológií, predovšetkým progresivizmu z USA. Proti tejto agende sa však bránia aj vo Francúzsku.

Boj o tradičné hodnoty a národnú kultúru sa v poslednom desaťročí stupňuje. Nielen v krajinách ako Rusko a Čína alebo v prostredí strednej Európy. Prvá lastovička je aj na západe. Voľne povedané, všetky tieto štáty spája istý odpor proti rastúcemu vplyvu progresívnych ideológií, predovšetkým z USA.

Každý štát sa s týmto tlakom vysporadúva po svojom.

V Rusku tamojšie ministerstvo kultúry nedávno predložilo vyhlášku, ktorá má vytvoriť základy štátnej politiky pre posilnenie tradičných ruských duchovných i morálnych hodnôt, ako aj pre ochranu prírody. Spomínané hodnoty treba podľa rezortu chrániť vzhľadom na súčasnú svetovú krízu morálnosti, ktorú jednotne nazýva „ničivá ideológia“.

Tá podľa textu vedie k strate tradičných duchovných a etických hodnôt, ako aj morálnych princípov ľudstva. Zo šírenia tejto ničivej ideológie obviňuje teroristov a extrémistov, spomína však vyslovene aj činnosť USA a ich spojencov či nadnárodné korporácie a neziskové organizácie.

Vlastenectvo, rodina i zodpovednosť

Dokument taktiež bližšie definuje základné ruské hodnoty: „Tradičné hodnoty sú morálne usmernenia, ktoré formujú svetonázor občanov Ruska, prenášané z generácie na generáciu, zabezpečujúce občiansku jednotu, základ ruskej civilizačnej identity a jednotného kultúrneho priestoru krajiny, ktoré našli svoj jedinečný originálny prejav v duchovnom, historickom a kultúrnom rozvoji mnohonárodného ľudu Ruska.“

Medzi ďalšie prirodzené hodnoty patria podľa ministerstva život, dôstojnosť, ľudské práva a slobody, vlastenectvo i služba vlasti. Spomína sa tiež zodpovednosť za vlastný osud, silná rodina a tvorivá práca alebo historická pamäť a pokračovanie generácií, popri udržiavaní jednoty národov Ruskej federácie.

Skutočnosť je pritom mnohokrát iná ako obsah vyhlášky. Ruský súd nedávno zakázal činnosť organizácie Memorial za „systematické porušovanie zákona o zahraničných agentoch“. Memorial sa pritom zaoberá dejinami politických represií, ochranou ľudských práv a udržiavaním historickej pamäti.

Vyhláška bola zverejnená na vládnej stránke, aby mohla byť prediskutovaná prv než pôjde na podpis ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

Čínsky prístup

Rusko dlhodobo vyjadruje odpor proti súčasným západným kultúrnym či politickým trendom. Podobne je na tom Čína, ktorá rovnako začala konať. Lenže v inom meradle a svojským spôsobom.

Podpora klasickej čínskej kultúry a hodnôt je momentálne v hľadáčiku centrálnej komunistickej vlády. Objavujú sa apely na vlastenectvo a službu krajine, zobrazovanie správnych ideálov krásy či zákazy homosexuálnych tém vo filmoch.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.