2. februára, 06:06

Do dražby smeruje záhadný čierny diamant. Padol na Zem z vesmíru pred miliardami rokov?

Do dražby smeruje záhadný čierny diamant. Padol na Zem z vesmíru pred miliardami rokov?Čierny diamant Enigma. Foto: TASR/AP

Oči odborníkov i zberateľských fanúšikov s dostatočne tučným kontom sa tento mesiac upriamujú na vzácny čierny diamant, ktorý po dvadsiatich rokoch, keď bol v súkromnej zbierke, mieri do dražby. Jeho neznámy pôvod zamestnáva hlavy geológov.

Enigma, teda záhada, je meno 555-karátového brúseného čierneho diamantu druhu Carbonado. Suma, za ktorú sa vydraží v aukčnej sieni Sotheby’s, sa odhaduje na štyri až sedem miliónov dolárov, informuje Česká televízia v relácii Horizont ČT24. Dražba sa bude konať vo februári. Milióny dolárov, ktoré za diamant ponúkne nový majiteľ, bude môcť vyplatiť aj kryptomenou.

Diamant má však pre svoju unikátnosť a vzácnosť nevyčísliteľnú hodnotu. Ako informoval geológ Aaron Celestian, väčšina čiernych diamantov má 2,6 až 3,2 miliardy rokov, čo môže prezradiť podrobnosti o jadre našej Zeme. „Možno sa sformoval v mieste dopadu asteroidu na Zem, možno hlboko v Zemi a možno sem priletel z ďalekého vesmíru. Všetky tieto scenáre sú nesmierne atraktívne a robia ho jedinečným,“ uviedol Celestian.

Drahokam z čias okysličovania planéty pred miliardami rokov má šancu obohatiť geológiu o nové poznatky. Keďže sa tento zberateľský kúsok zrejme znova presunie do súkromnej zbierky, odborníci sú v súvislosti s jeho možným budúcim výskumom skeptickí. Jeho predchádzajúci majiteľ ho totiž nikdy za ostatných dvadsať rokov neukázal. Možné je aj to, že diamant Enigma nie je pozemského pôvodu. V takom prípade by sa stal predmetom záujmu výskumníkov vesmíru.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.