1. februára, 10:10

Hegerov faul

Hegerov faulEduard Heger. Foto: TASR/AP

Nesúhlas s americkou zahraničnou politikou voči Rusku a Ukrajine nemá nič spoločné s „ťahaním“ Slovenska preč z NATO či EÚ. Taký istý postoj má aj Nemecko. Aj Berlín ťahá Nemecko z NATO? Či dokonca z EÚ?

Eduard Heger včera napísal:

„Ak v záujme bezpečnosti Slovenska a Európy bude potrebné posilniť vojenské kapacity aj na našej východnej hranici, tak to, samozrejme, urobíme.“

A o kúsok nižšie:

„Vo vyspelom demokratickom štáte medzi koalíciou a opozíciou platí v kľúčových zahraničnopolitických otázkach konsenzus. Ktoré sú to? Tak napríklad – kto je spojencom a kto predstavuje hrozbu, kto je agresorom a kto obeťou agresie. Na Slovensku takýto základný konsenzus nie je. Dnešná parlamentná opozícia ťahá Slovensko z Európskej únie a NATO, pretože sa boja hodnôt, ktoré tieto krajiny vyznávajú: rovnosť občanov pred zákonom, ľudské práva, sloboda.“

Nie je to spolu ani 100 slov a Heger na tom krátkom priestore trikrát fauloval.

Nemienim brániť opozíciu, som rád, že Ficova koalícia prehrala voľby, krajinu spravovali zle, nielen zločin a korupcia sú toho dôkazom. Môj argument smeruje inde, k meritu toho, čo Heger píše. (Ale do zátvorky dávam, že ak sa Fico s Pellegrinim k moci vrátia, bude to najmä dôsledok politiky, ktorú predvádza Hegerova vláda.)

Po prvé, Hegerovo poňatie bezpečnosti Slovenska a Európy je postavené na popretí reality. Tým, že pozve na naše územie amerických vojakov alebo bude súhlasiť s ich prítomnosťou, nezvýši ani bezpečnosť Európy, ani bezpečnosť Slovenska.

Nečítal azda výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Amerika a jej najbližší spojenci neeskalovali napätie a nešírili paniku? Zelenskyj považuje dôkazy o ruskom zámere napadnúť Ukrajinu za nepresvedčivé.

Inými slovami, hromadenie vojsk štátov NATO v regióne nezvyšuje, ale znižuje bezpečnosť. Nijako sa to, samozrejme, netýka našej vlastnej obrany, na tú musíme byť pripravení vždy.

Po druhé, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg cez víkend povedal, že „Aliancia nemá žiadne plány rozmiestniť svoje jednotky na Ukrajine“.

Ak by sa teda zvyšovali počty vojakov na východnej hranici Aliancie, čo je presne ich cieľom, ak nemajú byť nasadené na Ukrajine, kde má hroziť vojna?

Obávam sa, že Stoltenberg len inými slovami potvrdil výrok prezidenta Zelenského.

Po tretie, aj Pentagón vydal včera vyhlásenie, že ani americké jednotky nebudú rozmiestnené na Ukrajine.

Neviem, či si to Heger všimol, ale reálny diškurz o vojne je iný ako to, čo predvádza Denník N.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.