1. februára, 05:58

Západ nemá na Rusko žiadnu silovú páku. Úpadok anglosaského impéria je nevyhnutný

Západ nemá na Rusko žiadnu silovú páku. Úpadok anglosaského impéria je nevyhnutnýSummit lídrov priemyselne najvyspelejších krajín zo skupiny G7 v britskom Cornwalle 11.- 13. júna 2021. Foto: TASR/AP
Petr Drulák Profesor medzinárodných vzťahov.

Minulý týždeň zazneli z Kyjeva nečakané tóny. Zatiaľ čo podľa USA a Veľkej Británie by sa dalo súdiť, že ruská invázia je na spadnutie, najvyšší ukrajinskí predstavitelia začali uisťovať, že vojna bezprostredne nehrozí a vyzvali médiá, aby to prestali preháňať. Nemalo by to byť naopak? Krajina, ktorá sa cíti ohrozená, obvykle hrozbu zveličuje, aby ostatných presvedčila, že ju majú brať vážne. Naopak, od potenciálnych spojencov, ktorí navyše nehodlajú bojovať, by sa dalo čakať naliehanie na umiernenosť. Čo nám to hovorí o tej podivnej kríze?

Ukrajinci zrejme dospeli k racionálnemu záveru, že je potrebné sa s Ruskom nejako dohodnúť. Vedia, že munícia a výcvik zo Západu by prípadnú ruskú inváziu neodvrátili a že s ničím ďalším počítať nemôžu. V prípade nerovného vojenského stretu by táto pomoc znamenala len to, že budú o niečo dlhšie krvácať, než podľahnú mnohonásobne silnejšiemu susedovi. Minulý týždeň sa po dlhej dobe opäť zišli vysokí diplomati Ruska a Ukrajiny, aby v Paríži za asistencie Nemecka a Francúzska riešili situáciu na východnej Ukrajine. Závery boli opatrne optimistické.

To hlavné sa však odohráva medzi Moskvou a Washingtonom. Tu zatiaľ žiadne dôvody na optimizmus nie sú. Moskva v decembri odovzdala svoje požiadavky. Niektoré boli oprávnené viac, nepozvať Ukrajinu do NATO, iné menej, stiahnuť sily NATO zo strednej Európy na úroveň roku 1997. Američania dali minulý týždeň najavo, že nevyjdú v ústrety takmer ničomu. Súčasne opäť pohrozili sankciami. Tu však nestojí na pevnej pôde.

Washington vyhlásil, že v prípade invázie sa nesprevádzkuje plynovod Severný prúd 2. Netrápi sa tým, že o plynovode rozhoduje Berlín a ten doteraz nemá jasno. Sociálni demokrati za plynovodom stoja, Zeleným leží v žalúdku, v menšej miere kvôli Rusku, ale hlavne preto, že plyn je fosílny zdroj. Ale pravdepodobne už aj im dochádza, že na dlhú dobu majú na výber len medzi ruským plynom z plynovodu a skvapalneným plynom prepravovaným tankermi z Kataru či USA, teda s niekoľkonásobne vyššími nákladmi a hlbšou uhlíkovou stopou.

Ešte problematickejšia je ďalšia často spomínaná sankcia: vylúčenie ruských bánk z medzinárodného platobného režimu SWIFT. Aj keď ide o súkromnú a formálne nezávislú organizáciu, Američania tu majú významný vplyv, ale to aj Európania a ďalší. Odrezanie Ruska by poškodilo ako Rusko samotné, tak aj jeho všetkých obchodných partnerov a to úplne plošne, na akékoľvek pohľadávky by mohli len spomínať. O tom nechce počuť nielen nemecký biznis. Navyše Rusko aj Čína pripravujú alternatívny systém medzinárodných platieb. To už si rozmyslia aj Američania. Politizácia SWIFTu by priniesla jeho koniec, čím aj koniec amerického sledovania medzinárodných platieb, ktoré kedysi odhalil Edward Snowden.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.