1. februára, 05:57

Molekulárny genetik: Pri omikrone covidpasy neobstoja. Ak nepríde iný variant, v lete si vírus nevšimneme

Molekulárny genetik: Pri omikrone covidpasy neobstoja. Ak nepríde iný variant, v lete si vírus nevšimnemeJan Pačes. Foto: Denisa Dimitrovová

Šanca, že vznikne nový variant koronavírusu, nie je vôbec malá a s omikronom sa zvyšuje. Imunita z očkovania alebo prekonania infekcie navyše nevydrží dlho. Nie je preto pravdepodobné, že covidový kolotoč skončí, keď sa všetci premoríme touto mutáciou. Keď znížime množstvo vírusu v populácii, bude to s očkovaním proti covidu zrejme podobne ako pri očkovaní proti chrípke – raz ročne sa zaštepí riziková časť populácie, hovorí molekulárny genetik Jan Pačes z českej akadémie vied.

Sme na konci pandémie?

Nie sme na konci, lebo pandémiu vždy riadi objav nového variantu. Pravdepodobnosť, že vznikne nový variant, je priamo úmerná tomu, koľko ľudí je nakazených. Omikron je zlý variant v tom zmysle, že je infekčný a uniká protilátkam ľudstva. Šanca, že vznikne nový variant, nie je vôbec malá.

Čiže súhlasíte s predsedom Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorého nemôžeme vylúčiť vznik ďalších variantov?

Áno. Pravdepodobnosť vzniku nových variantov sa s omikronom zvyšuje. Aj omikron už má podvariant BA.2. Myslím si však, že spoločnosť bude fungovať čoraz lepšie. Koronavírus tu ostane, ale naučili sme sa s ním zachádzať, očkovanie je účinné a nemocnice sa už nebudú preťažovať. Jedným zo znakov konca pandémie bude, že sa o nej prestaneme baviť. A to nastane už čoskoro. Vírus tu ostane, nakazení tiež a pokým sa neobjaví nový variant, v lete si už nebudeme koronavírus všímať.

Niektorí vedci hovoria, že vírus chce prežiť, preto nebude mutovať k smrteľnejšej forme. Iní zas hovoria, že vírus nemá mozog a pokojne môže vzniknúť aj patogénnejší variant. Čo si z toho vybrať?

Ten optimistický scenár vychádza z konceptu, ktorý sa nazýva klam preživšieho. Všetky druhy vrátane človeka vidia v prírode len situácie, kedy bol vírus dostatočne silný nato, aby sa v populácii uchytil, ale nie dostatočne silný nato, aby tú populáciu vyhubil. Kedykoľvek sa vyskytol nový príliš silný parazit alebo predátor, druh sa mu neubránil a zmizol. Tieto druhy nevidíme, lebo vyhynuli.

Čiže nevylučujete, že sa SARS-CoV-2 stane nebezpečnejším?

Každú chvíľu preskakuje nejaký vírus na ľudskú populáciu. Pokým sme neboli príliš globalizovaní, vírus ostával v danej populácii a nešíril sa. Buď nebol príliš infekčný, alebo bol natoľko smrtný, že mu celá daná populácia podľahla. Dávno pred vznikom SARS-CoV-2 sa robili testy vo viacerých čínskych dedinách. Niektoré dediny mali protilátky proti neznámemu koronavírusu, ktorý sa im podarilo vyhubiť a ten sa ďalej nerozšíril. Vidíme len vírusy, ktoré sa nestanú príliš závažnými.

A toto bude prípad omikronu?

To nevieme, pokým sa to nestane. Súčasný koronavírus však nie je tak tragicky nebezpečný ako SARS a MERS. Šanca, že SARS-CoV-2 vyhubí našu civilizáciu, je nepatrná.

Posúvame sa teda k endemickej fáze?

Ale to neznamená, že ten vírus bude miernejší. Vírus môže aj v endemickej fáze zabíjať. Na maláriu už niekoľko storočí zomiera ročne pol milióna ľudí. Nezlepšilo sa to. Vírus bude endemický, ale možno rovnako smrteľný a budeme si naň musieť dávať pozor.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.