1. februára, 05:57

Západ pácha samovraždu, internet prináša skazu. O čom je nový Houellebecq

Západ pácha samovraždu, internet prináša skazu. O čom je nový HouellebecqMichel Houellebecq. Foto: TASR/AP

Michel Houellebecq (65) napísal politický thriller. Aspoň to o novej knihe hovorili novinári. Ale ak prijmeme hľadisko najslávnejšieho francúzskeho spisovateľa súčasnosti, je fakt, že to oznamovali práve novinári, dobrý dôvod, prečo si myslieť, že Houellebecq politický thriller nenapísal.

V knihe sa autor do novinárov oprie niekoľkokrát, napokon najodpornejšia postava je novinárka Indy. Neznalosť novinárov nemá podľa Houellebecqa hraníc. Vraj možno nikdy nepochopili, čo to znamená exponenciálny rast. Treba povedať, že v knihe sa nepíše o pandémii. Domnelo exponenciálny rast sa týka počtu asexuálov na Západe. Ale napriek tomu, čo hovoria novinári, je predsa jasné, že počty asexuálov nerastú exponenciálne, len ich je na Západe naozaj veľa. A je to problém.

Na obranu novinárov treba povedať, že keď sa človek začíta do románu, má skutočne dojem, že v ruke drží politický thriller. Kniha začína popravou ministra financií Bruna Jugeho. Ale už to má jeden háčik: zábery popravy stvorila moderná technológia. Ministra v skutočnosti nikto nepopravil. Virálne sa šíriace video ho len straumatizovalo. Aj to je téma Houellebecqovej poslednej knihy: internet prináša skazu, ktorá zasahuje politiku, vzťahy, psychiku. A to je paradoxné: Médiá nikdy nemali menší vplyv, ale nikdy nedokázali zničiť toľko životov.

Trojaké zničenie

Kniha Anéantir má zničenie vo svojom názve. Koreňom slova je néant, ničota. Zatiaľ čo sú všetky bezprostredné preklady slova – zničiť či vyhladiť – negatívne, ničota nemusí byť zlá. Dokonca môže poskytovať vykúpenie, ako vedia mystici aj mnohé náboženstvá.

Ale spočiatku ide Houellebecq v ústrety očakávaniu, a knihu možno preto čítať ako ďalší príspevok k žánru „Západ pácha samovraždu“. Sebazničenie je zrejmé na niekoľkých rovinách. Demokracia prechádza v postdemokraciu, v ktorej sa politici ocitajú v rukách zábavného priemyslu, nadnárodných firiem a sociálnych sietí. Zničené sú vzťahy – ľudia nevedia milovať, čo zasahuje ich telá. Reprodukciu za ne prevzali príslušné kliniky.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.